İSVEÇ MECLİS BAŞKANI SEÇİLDİ

Bugün açılan İsveç Meclisi’nde Meclis Başkanı seçim vardı. Bu seçim aynı zamanda Sosyaldemokrat iktidarında kaderini ortaya koyabilecek nitelikteydi. Mecliste yapılan başkanlık seçimi Ilımlı Muhafazakar Parti ve sağ blok adayı Andreas Norlén kazandı.

İSVEÇ MECLİS BAŞKANI SEÇİLDİ
İSVEÇ MECLİS BAŞKANI SEÇİLDİ
Bu içerik 518 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI


Meclis Başkanı’nın sağ blok içerisinde yer alan ikinci parti konumundaki Ilımlı Muhafazakar aday Andreas Norlén kazandı. Böylece daha ilk günden raundu sağ blok kazanmış oldu. Bu yarın Başbakan Stefan Löfven için “Güven Oylaması” anlamına geliyor. Irkçı partinin de sağ bloka oy verdiği görüldü. Böylece Andreas Norlén seçilmiş oldu (143 + 62 = 205).

Sosyaldemokrat grup lideri Anders Ygeman Meclis Başkanı’nın sağ bloktan seçilmesi üzerine, “Biz bir yanılsama içerisinde değiliz. Başbakan yarın güven oylamasını kaybedecek. Fakat, yeni Meclis Başkanı’nın çalışması ve görevi birinci parti olduğumuz için bize vermesiyle ve hükümeti kurma çalışmalarına başlayacağız” ifadelerini kullanıyor.

Sağ blok güven oylamasına gidilmeksizin Başbakan Stefan Löfven’in istifa etmesi gerektiğini bir kez daha dile getirdiler. Başbakan istifa etmezse, yarın sabah yaklaşık 09.30 dolaylarında güven oylaması yapılabileceği belirtiliyor.

Irkçı parti İsveç Demokratları yeni hükümet kuruluncaya değin Stefan Löfven’in başbakan olarak yoluna devam etmesi yöünde görüş bildirdiler. Bu da oylamada ya çekimser kalacaklar ya da sol bloku destekleyecekler anlamına geliyor. Çekimser kalmaları büyük bir olasılık gibi gözüküyor.

MECLİS İKİNCİ BAŞKANI SOL PARTİDEN

Meclis başkan yardımcılıkları için yapılmakta olan seçimin başkan yardımcılığı turunda iki aday yarıştı. Sol Partiden aday gösterilen Lotta Johnsson Fornarve oylamaya katılan 348 milletvekilinin 149 oyunu alırken ırkçı parti adayı Björn Söder 82 oy aldı. 117 milletvekili beyaz oy kullandı. Böylece Sol Partş adayı ikinci başkan seçildi.

Üçüncü başkan yardımcısı için yapılan oylamaya Merkez Partisi adayı
Kerstin Lundgren ile yeniden aday olan ırkçı partili Björn Söder arasında yapıldı. Merkez Partisi adayı 272 oy alarak seçilirken, ırkçı aday 69 oy aldı. 7 milletvekili beyaz oy kullandı.

Böylece geçen dönem meclis ikinci başkan yardımcısı olan Björn Söder bu dönem safdışı edilmiş oldu.

Oylamanın sonuçlanmasından sonra bir açıklama yapan ırkçı parti başkanı Jimmie Åkesson, “Çok can sıkıcı bir durum ama ben şimdi kendimi daha iyi bir mücadele havasında hissediyorum” ifadelerine yer veriyor.

İsveç Meclis Meclis Başkanı Andreas Norlen Anders Ygeman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI