İSVEÇ’TE HÜKÜMET GÜVENSİZLİK OYU ALDI

Bugün İsveç Meclisi’nde Başbakan Stefan Löfven hakkında verilen güven oyu önergesi saat 09.30 dolaylarında oylandı. Oylama 142 ‘evet’ ve 204 ‘hayır’ olarak sonuçlandı. Bu durumda hükümet düştü. Yeni hükümeti kurma görevi Meclis Başkanı tarafından verilecek.

İSVEÇ’TE HÜKÜMET GÜVENSİZLİK OYU ALDI
İSVEÇ’TE HÜKÜMET GÜVENSİZLİK OYU ALDI
Bu içerik 727 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

Sağ blok Başbakanın istifa etmemesi durumundan ‘Güvensizlik önergesi’ vereceklerini açıklamışlardı. Dün yapılan Meclis Başkanlığı seçimini sağ blok adayı ırkçı parti İsveç Demokratları’nın da desteğiyle kazanmıştı. Bu yapılan  ‘Güvensizlik’ oylamasında aynı durum yaşandı. Sağ blok + Irkçı parti güvensizlik oyu verdi. Böylece Sosyaldemokrat azınlık hükümeti düşmüş oldu.

Oylama sonrası Stefan Löfven yaptığı açıklamada, “Meclis Başkanının listesinde birinci sıradayız. Mecliste çoğunluk partisiyiz ve hükümeti kurmak için önemli nedenlerimiz var” ifadesini kullanıyor. Başbakan Stefan Löfven’in güvensizlik oyu alması sürpriz değildi, beklenen bir sonuçtu.

Sosyaldemokrat Meclis Grup Lideri Anderts Ygeman, “Sağ blok hükümet kurmak istiyorsa, ırkçıların desteğini aramak zorundalar. Irkçılarla uzlaşmaları olanaklı değil. Fakat, kişinin kendisini ırkçılara bağlı görmesi doğru değil” açıklamalarını yapıyor.

Diğer taraftan ırkçı parti lideri Jimmie Akesson, “Biz arkamızda 1,1 milyon seçmenimiz var ve politikada belirleyici rol oynamak istiyoruz. Amacımız tribünlerde oturmak değil” diyor.

İsveç’te hükümetin nasıl ve kimlerle kurulacağı önümüzdeki günler ya da haftalar içerisinde kesinlik kazanacağa benziyor. Eğer, sağ blok ırkçı parti dışında bir seçenek arayacaksa, Sosyaldemokratlarla uzlaşmak durumunda ya da bloklarüstü S+MP+C+L (Sosyaldemokrat+Çevre Partisi+Merkez Partisi+Liberal) ve bunları dışarı Sol Partinin desteklemesi gerekiyor. Bir başka olasılık sağ blokun S+MP azınlık hükümetine dışarıdan destek vermesi gerekiyor.


Foto: Sultan Kayhan

İsveç Hükümet güvensizlik oyu Stefan Löfven
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI