NCC İNŞAAT ŞİRKETİ RİNKEBY CAMİ İNŞAATINDAN ÇEKİLİYOR

Stockholm olmak üzere bazı kentlerde Al – Azhar Özel Okullar Kurumu anaokulu, temel eğitim ve lise okulları açarak İsveç eğitim sistemi içerisinde dinsel eğitim de veriyor. Geçen hafta kurumun üç yönetim kurulu üyesi ekonomik suç işlemekten tutuklandı.

NCC İNŞAAT ŞİRKETİ RİNKEBY CAMİ İNŞAATINDAN ÇEKİLİYOR
NCC İNŞAAT ŞİRKETİ RİNKEBY CAMİ İNŞAATINDAN ÇEKİLİYOR
Bu içerik 466 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 


Al – Azhar uzun zamandır verdiği eğitim ve ekonomik kaynaklarını kötüye kullanmaktan gündemden düşmeyen özel bir eğitim kurumu olarak tartışılıyordu. Bu kurumun Rinkeby’de yaptırmak istediği cami projesini İsveç’in önde gelen inşaat şirketlerinden NCC üstlenmişti. Genen hafta üç yöneticisinin ekonomik nedenlerden dolayı tutuklanmasından sonra cami inşaatından çekildiğini açıkladı.

AL-Azhar İsveç devletinden yardım almasının yanı sıra para toplama yetkisine de sahip bulunuyordu. Kurum gerek devlet yardımı gerekse topladığı paraları illegal biçimde ödemeler yapmak, muhasebesinde anlaşılmaz  eksikliklerin olması, düzensiz para işleme ve el altından ödemeler gibi durumlar nedeniyle yapılan incelemeler sonucu üç yöneticisi tutuklanmıştı.

Svenska Dagbladet gazetesine göre kurum 10 yıldır Rinkeby’de cami projesiyle uğraşıyordu. Bu nedenle para topluyordu. Ayrıca gazete tutuklanan yöneticilerden birinin döviz bürosu olduğu ve Al-Azhar’ın 10 milyon kron  sponsorluğunda bir İslami banka gerçekleştirmek içinde çalıştıklarını ileri sürdü. İl Genel Meclisi bu durumu eleştirerek Al-Azhar’a ödedikleri paraları geri istediler. Kurumun İsveç dışından yardım almasıyla kanunları çiğnedikleri belirttiler.

NCC’den bir yetkili, “geçen hafta ortaya çıkan kuruma ilişkin yolsuzluk olayları işbirliğimizin bitirilmesinde önemli rol oynadı. Kuruma yönelik suçlamaları ciddiye alıyoruz” ifadelerini kullanıyor.

NCC bölüm şefi Fredrik Anheim, “Biz garanti aldık. Kurumun 8 500 üyesi olduğu ve ayda 1.000 kron ödedikleri söylendi. Böylece 100 milyon kron toplayarak camiyi inşaa edeceklerdi. Paralar sadece İsveç içerisinde toplanacak ve İsveç dışından herhangi bir bağış almayacaklarını açıklamışlardı” değerlendirmesini yapıyor.

İsveç televizyonu da daha önce kurumun Suudi Arabistan’dan para yardımı aldığını rapor etmişti. Fakat kurum bu savı reddetmişti.

Al-Azhar okullarında cinsiyet ayrımı yapıldığı, öğrenci taşıma otobüslerinde kızlarla erkek öğrencilerin ayrı oturtulduğu, yüzme kurslarına ayrı ayrı götürüldüğü eğitim Bakanı Gustav Fridolin tarafından da tepkiyle karşılanmıştı.

Stockholm AL-AZHAR Rinkeby cami ekonomik suç tutuklama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI