NYAMKO SABUNI LİBERAL PARTİ’NİN YENİ BAŞKAN ADAYI

Liberal Parti Seçim Kurulu akşam saatlerinde Entegrasyon eski bakanı Nyamko Sabuni’yi eylülde yapılacak parti kongresinde yeni ’başkan adayı’ olarak gösterme kararı aldı. Seçim Kurulu’nunda bu karara karşı üyelerin bulunduğu da belirtiliyor.

NYAMKO SABUNI LİBERAL PARTİ’NİN YENİ BAŞKAN ADAYI
NYAMKO SABUNI LİBERAL PARTİ’NİN YENİ BAŞKAN ADAYI Admin
Bu içerik 1009 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Liberal Parti Eylül ayında olağan kongresini yapacak. Kongrede aday olmayacağını nisan ayında açıklayan parti lideri Jan Björklund’dan sonra kim başkan olacak sorususu bir süre parti içerisinde tartışıldı. Parti başkanlığına adaylığını açıklayan ilk kişi Nyamko Sabuni oldu. Onu Ürdün’de Büyükelçilik görevinde bulunan Entegrasyon eski bakanlarından Erik Ullenhag oldu. Erik Ullenhag Türkiye ziyareti sırasında İsveç’te çoğunlukta olan Konya’nın Kulu ilçesini de ziyaret etmişti.

Svenska Dagbladet gazetesine göre Seçim Kurulu gerekçeli kararında şöyle denildi: ”Sabuni bakanlık yaptığı dönemde güvenirliğini ortaya koydu. Nyamko Sabuni güçlü bir liderlik ve işpiyasası konularında büyük bilgi sahibi. Sabuni’nin sahip olduğu yeterlilikler partiyi ileriye götürme ve parti içinde yeni bir güç kazandırma yönünde bir kazanım olacaktır.”

Basına yansıyan haberlere göre Erik Ullenhag’ın parti başkanlığı yarışından henüz çekilmediği ve aday olma isteğinin yüksek olduğu doğrultusunda bilgiler geliyor.

Seçim Kurulu Başkanı Olle Schmidt Nyamko Sabuni’nin gerekli donanımlara sahip olduğuna ve partiyi ayağa kaldıracağına inandığı belirtiliyor. Seçim Kurulu’nun iki üyesi ise Erik Ullenhag’ı başkan olarak görmek istedikleri ifade ediliyor.

Seçim Kurulu’nun bu kararından sonra Erik Ullenhag Facebook sayfasında yazdığı yazının sonunda ”Eylül ayında görüşürüz” ifadelerini kullanıyor.

Liberal Parti yapılan anketlere göre ülke barajı olan yüzde 4’ün altına düşmüş durumda. Bu düşüş parti içinde büyük çaplı eleştirilere hedef oluyor.

İsveç Liberal Parti Başkan aday Nyamko Sabuni Erik Ullenhag
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ