İSVEÇ, TÜRKİYE’YE SİLAH SATIŞINI DURDURDU

Stratejik Ürünlerin Denetimi adlı devlet kuruluşu akşam saatlerinde yaptığı açıklamayla Türkiye’ye her türlü silah ve savaş malzemeleri satışın durdurulduğunu duyurdu.

İSVEÇ, TÜRKİYE’YE SİLAH SATIŞINI DURDURDU
İSVEÇ, TÜRKİYE’YE SİLAH SATIŞINI DURDURDU Admin
Bu içerik 684 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Türkiye’nin Kuzey Suriye Kürt Bölgesine terör odaklarını temizlemek için başlattığı Barış Pınarı Harekatı İsveç’i fena kızdırdı (!). Türkiye’ye silah ve savaş malzemeleri satışı durduruldu. İsveç’in Türkiye’ye 2014 ile 2017 yılları arasında savaş malzemeleri olarak 7,4 milyon kronluk bir satışı bulunuyor. Bunlar arasında barut ve patlayıcı maddeler ilk sırayı alıyor. Stratejik Ürünlerin Denetimi bunların yanı sıra başka savaş malzemeleri olarak 300 milyon kronluk bir satış da yapıldığını fakat bundan sonra bu tür satışların tamamen durdurulduğunu ve satış lisanslarının iptal edildiği kurumun Genel Müdür Carl Johan Wieslander tarafından açıklandı.

Türkiye’ye ihraç edilen ürünler arasında elektronik, tank ve koruyu teçhizat, yazılım ve teknik yardım ayrıca yangın battaniyeleri, ilk yardım kutuları ve koruyucu örtü gibi malzemeler bulunuyor.

Genel Müdür Carl Johan Wieslander alınan kararı, “ Bu, hükümetin ifadesiyle, AB çerçevesinde alınan bir ambargoyu desteklemesi ayrıca İsveç Meclisi’nin mevcut tutumu ve durumların genel bir değerlendirmesidir” biçiminde ifade ediyor. Dün Lüksemburg’da yapılan AB ülkeleri dışişleri bakanları toplantısında yaptırım uygulanması yönünde görüş birliğine varılmıştı. İsveç Dışişleri Baknı Ann Linde, İsveç’in Türkiye’ye her türlü silah ve malzeme  satışını durduracağını açıklamıştı.

İsveç silah üretici ülkeler sıralamasında dünyada beşinci sırada bulunuyor. Dünyadaki toprak altına yerleştirilen mayınların yüzde 90’ının satışını yapıyor. Güney Afrika’daki ırkçı ayrımcılığa karşı Nelson Mandela’ya büyük destek veren İsveç, Mandela Cumhurbaşkanı olur olmaz 40 tane Jas Gripen savaş uçağı’nı satabiliyor (dayatabiliyor). Jas Gripen savaş uçaklarını Libya’da Kaddafi’ye karşı kullanabiliyor. Suudi Arabistan’a gizli silah fabrikası kurma çalışmalarının ortaya çıkarılması üzerine geri çekilebiliyor. İşte bu İsveç, dünyada sözde tarafsız ve Barış Güvercini rolünü oynayabiliyor. Bunu da yutturduğunu sanıyor.

İsveç Türkiye silah ambargo yaptırım Kuzey Suriye Kürt terör Barış Pınarı Harekatı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Robinson Crusoe     2019-10-31 Nobel ödülleri ise kötülüğün cilası, ışıltılı sergeni. Dünyaya da demokrasi öğreten pozlarına giriyor. Sıkılmadan tepeden bakıyor, aşağılıyor: ahlaksızlık!
Robinson Crusoe     2019-10-31 Demek ki neymiş? İşveç dünyaya silah satarak, dünya barışına mayın döşüyormuş!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ