STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI

İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği, İsveç -Türk Düşünce ve Kültür Derneği ile birlikte düzenledikleri ’Cumhuriyet Kutlaması’ coşku içerisinde geçti.

STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI Admin
Bu içerik 7528 kez okundu.

 

İSVEÇ POSTASI

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana koskoca 96 yıl geçti. Cumhuriyetimiz bu dönem içerisinde özellikle soğuk savaş dönemi ve sonrası pek badire ile karşı karşıya kaldı. Günümüzde büyük sorunlarla karşı karşıya bulunmaktadır. Cumhuriyetimizin özünde yapılan sistem değişikliği sorunların eksilmesi yerine artmasını getirmiştir.

Her şeye karşın üç örgüt Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesine yeniden dönülmesi ve bu felsefenin tüm yönleriyle yaşama geçirilmesi gerektiğine inanarak Cumhuriyetimizin 96’ncı Yıldönümünü coşkuyla kutladılar.

                                        Saygı duruşu ve ulusal marşımızın söylenmesi

              İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Mustafa Sönmez konuşmasını yaparken

Kutlama, saygı duruşu ve ulusal marşımızın okunmasıyla başladı. Kutlama gecesinde kısa bir konuşma yapan İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Mustafa Sönmez özetle, Cumhuriyetimizin önemine dikkat çekti. Sönmez, ” Cumhuriyet, yüzyıllardır geri bırakılmış, kul-köle, vergi ve asker malzemesi olarak görülen Anadolu halkı özgür yurttaş düzeyine yükselterek, çağdaş bir devlet kurmuş, ‘Anadolu aydınlanması’ dediğimiz devrimleri gerçekleştirilmiştir.

Ne yazık ki, ülkemizin başına bela olan basiretsiz, ‘devlet adamlığı’ kavramından nasibini alamamış  yöneticiler sayesinde soğuk savaş döneminde başlayan ve sonrasında daha yoğun olarak devam eden ülkemiz, cumhuriyetimiz üzerindeki kara bulutlar daha da kararmış ve bugün aşağılan bir devlet konumuna düşürülmüştür.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Türk halkının karakterine en uygun idare biçimi cumhuriyet’ derken ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşayacağı’nın altını kalın çizgilerle çizmiştir. Biz emanet edilen ve üzerimize düşen görev Cumhuriyetimizi her koşulda korumak ve yaşatmaktır. Buna gücümüz her zaman için vardır, yeter ki birlik ve beraberlik içinde olalım. Dik duralım” dedi.

Mustafa Sönmez sözlerini “Bu bağlamda Tam Bağımsız Türkiye için, Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Demokrasi, Yaşasın Atatürk İlke ve devrimleri diyoruz” diyerek noktaladı.

Kutlamaya katılanlar müzik eşliğinde gönüllerice eğlendiler. Piyango çekilişiyle bol bol kitap dağıtıldı.

Kutlamadan kareler:
                   Kutlamanın müzik sorumlusu  Muharrem Çakmak ve grubu geceye neşe kattılar

                                                 Ahmet Polat ve Gülay Yaraman 'Zeybek' oynarken

        Piyango çekilişi Serpil Kayı, Gülay Yaraman ve gıda malzemeleri kazanan Seide Şamilova

           Piyangodan yılbaşı daveti kazanan Nejla Sunman (sağda) davet sahibi Sibel Özkan

Stockholm 29 Ekim Cumhuriyet kutlama 29 Ekim Cumhuriyet Kutlaması İsveç ADD İsveç Türk Düşünce ve Kültür Derneği Türk Kadınlar Federasyonu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
DENİZ’LERİN İDAMLARININ 49. YILI
DENİZ’LERİN İDAMLARININ 49. YILI