İSVEÇ, ALTI RADİKAL İSLAMCI İMAMI SINIR DIŞI EDİYOR

İsveç İstihbarat Teşkilatı (Säpo)'ya göre, İslami radikalleştirmeye katkıda bulundukları ve İsveç’in güvenliğini tehdit ettikleri için altı radikal İslamcı sınır dışı edilecekler.

İSVEÇ, ALTI RADİKAL İSLAMCI İMAMI SINIR DIŞI EDİYOR
İSVEÇ, ALTI RADİKAL İSLAMCI İMAMI SINIR DIŞI EDİYOR Admin
Bu içerik 1530 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç, ülkenin geleceğini tehlikeye sokacakları savıyla 6 radikal İslamcı imamı sınır dışı etmeye hazırlanıyor. Kararın ne zaman uygulanacağı konusunda kesin bir tarih henüz açıklanmıyor. Gävle imamı olarak bilinen Abdo Raad kararı temyiz ve gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götüreceği avukatı tarafından dile getiriliyor.

İslamcı camiada merkezi figürler olarak nitelendirilen altı imam, geçen bahar Milli İstihbarat Teşkilatı Polislerinin (Säpo) baskını sırasında gözaltına alındı.

İlk olarak Säpo tarafından gözaltına alınan Gävle imamı Abo Raad'a ve 34 yaşındaki oğlu Doku ile birlikte olayı Expressen gazetesine ilk kez anlattı.

Kısa bir süre sonra da Umeå imamı Hüseyin Al-Jibury, Västerås imamı Fekri Hamad, Gävle'den Viktor Gaziev ve Bilgi Okulu (Vetenskapsskolan)'nun eski başkanı Abdel-Nasser el Nadi gözaltına alındılar.

İsveç Milli İstihbarat Teşkilat,  Özel Yabancılar Kontrolü Kanunu (LSU) tarafından da desteklenen bir maddeye dayanrak, imamların sınır dışı edilmelerine izin verilmesini istedi.. İsveç Mülteciler Kurumu bu değerlendirmeyi kabul etti, ancak karara hükümet nezdinde itiraz edildi - ki  devlet sınır dışı edilmelerine karar verdi.

İçişleri Bakanı Mikael Damberg, “İsveç Milli İstihbarat Teşkilatı’nın belgelerini ve tarafların ne söylediklerini inceledikten sonra, hükümet nitelikli güvenlik tehditleri oluşturan bu altı kişiyi sınır dışı etme kararı aldı” dedi.

Terör araştırmacısı Magnus Ranstorp daha önce Expressen’e Säpo’nun eylemlerinin üç şeyden kaynaklandığını söyledi:

“Säpo, İsveç'te bulunan radikal ortamlardaki büyümeyi sınırlamak istiyor. İkincisi, Säpo'nun mevzuatı test etmek istediği ve üçüncüsü, tutuklamaların bu tür ortamlarda yaratığı fırtınalar üzerinden baskı oluşturduğu yönünde. En kötü oyuncuları safdışı etmenin en iyi bir yoludur.

Gävle imamı Abo Raad, İsveç cihatçı ortamında merkezi bir figür olarak tanımlanıyor. Pazar günü, İsveç Devlet Televizyonu’nun "Gündem" programına röportaj verdi. Röportajında yanlış bir şey yapmadığını iddia ediyor.

Raad röportajında, "Bu Müslümanlara ve beni bu şekilde etiketlemek isteyen bazı düşmanlar nezdinde yapılan bir ayrımcılık olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullanıyor.

İsveç İsveç Milli İstihbaray Teşkilatı Güvenlik Radikal İslam Gävle imamı Abo Raad Abo Raad İsveç Mülteci kurumu Mikael Damberg
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ