SOL PARTİ, İŞ PİYASASI BAKANI İÇİN GÜVENSİZLİK ÖNERGESİ VERDİ

Sol Parti Başkanı Jonas Sjöstedt İş Piyasası Bakanı Eva Nordmark’ı hedef seçti. Meclise bakana karşı güvensizlik önergesi sundu. Bir uzlaşma sağlanamazsa, Salı günü oylanması bekleniyor.

SOL PARTİ, İŞ PİYASASI BAKANI İÇİN GÜVENSİZLİK ÖNERGESİ VERDİ
SOL PARTİ, İŞ PİYASASI BAKANI İÇİN GÜVENSİZLİK ÖNERGESİ VERDİ Admin
Bu içerik 492 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Sol Parti Başkanı Jonas Sjöstedt İş Piyasası Bakanı Eva Nordmark’ın İş ve İşçi Bulma Kurumu’nu özelleştirme politikalarına karşı sert tavır koydu. Hükümete özelleştirmeden vazgeçilmesi ve bakanın değiştirilmesini yönünde ültimatom verdi. Sol Parti’ye, Ilımlı Muhafazaakr Parti, Hıristiyan Demokratlar ve ırkçı İsveç Demokratları destek olacaklarınını açıkladılar.

Eva Nordmark, bugün İş ve İşçi Bulma Kurumu Genel Müdürünü değiştirerek yenisini atadı. Fakat Sol Parti, Genel Müdürün değiştirilmesini yeterli bulmuyor ve kararıında direniyor. Sjöstedt, “İş ve İşçi Bulma Kurumu çok derin kriz yaşıyor” tezini ileri sürüyor.

Hükümet kendisine destek veren Merkez ve Liberal partilerle biraraya gelerek durum değerlendirmesi yapacak. Eğer uzlaşamazlarsa, erken bir seçim ufuk da gözüküyor. Bu duruma 2019 Ocak ayında Merkez ve Liberal partilerle yapılan “Ocak Sözleşmesi”nin yol açtığı biliniyor.

İsveç’in erken bir seçime gitmesi durumunda buna en çok sıcak bakan ırkçı İsveç Demokratları oluyor. Irkçı parti en son yapılan ankete göre puanını 5,5 artarak oy oranlarını yüzde 22,6 çıkaran ve kamuoyundan en çok destek gören parti konumunda bulunuyor.

Jonas Sjöstedt, “Bence hükümet teslim olacak, çünkü politikalarının geçerli olmadığını ve bunun işsizleri büyük ölçüde etkilediğini fark ettiler” görüşünü ileri sürüyor.

Bu oylama bakanın düşmesine yol açar ve bir erken seçim ortamı doğarsa, bu durumdan Sol Parti ne ölçüde kazançlı çıkar. Burası pek belli değil. Bir erken seçimin tek galibi faşist, ırkçı İsveç Demokratları olur.

Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Ulf Kristersson, “hükümetin farklı bir şey isteyen bir meclis çoğunluğunun var olduğu gerçeğini bilmesi gerekiyor” ifadelerini kullanıyor.

Jonas Sjöstedt Sol Parti Güvensizlik önergesi İş Piyasası Bakanı Eva Nordmark Ulf Kristersson İsveç Demoratları erken seçim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ