HÜKÜMET İKLİM POLİTİKASI EYLEM PLANINI SUNDU

Eylem paketi 132 önlemi içeriyor ve bu da iklim sorununun tüm politik alanlara nüfuz etmesi gerektiği anlamına geliyor. Çevre Bakanı İsabella Lövin (MP), ”İklim Eylem Planı ile birlikte tüm politikaların iklim politikası olduğunu söylüyoruz” diyor.

HÜKÜMET İKLİM POLİTİKASI EYLEM PLANINI SUNDU
HÜKÜMET İKLİM POLİTİKASI EYLEM PLANINI SUNDU Admin
Bu içerik 493 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Madrid İklim Konferansı önemli konularda birlik sağlanamadan sonuçlanmıştı. Lund Üniversitesi’nden çevre ve iklim politikası araştırmacısı Roger Hildingsson, ” Bu bağlamda Lövin’in sunduğu eylem planı ve söylemleri ciddiye alırsak, ulaşım ve altyapı politikalarının yeniden önceliklendirilmesi anlamına geldiğini görürüz” diyor.

Çevre ve İklim Bakanı Isabella Lövin, ”İklim ile ilgili eylem planı tüm politik alanlara entegre edilmelidir” görüşünü belirtiyor. Lövin, bugün düzenlediği basın toplantısında İsveç’in yeni iklim politikası eylem planını konusunda bilgiler verdi.

Isabella Lövin, ”Bu plan hırs ve kapsam bakımından benzersizdir. İklim konuları toplumda yaptığımız her şeye dahil edilmeli” diyor.

Eylem Planı, türünün ilki ve iklim için 132 önlem içeriyor. Çarşamba günü tümü zerinde kapsamlı bir tanıtım yapıldıktan sonra meclise teslim edilecek.

Eylem planındaki tekliflerin üçte biri tamamen yeni ve Isabella Lövin'e göre daha önce açıklanan bazı tekliflerin de gözden geçirilmesi gerekiyor. Bakan, eylem planına rağmen, iklim aktivisti Greta Thunberg 'in tamamen tatmin olacağına inanmıyor. Fakat, ”umarım biraz ilerlediğimizi düşünüyor” diyor.

En önemli noktalardan biri de, ortaya konan iklim planının tüm toplumsal politik alanlarında önemli bir etkisi olması gerektiğidir. Dünya Vahşi Yaşamı Koruma Fonu (WWF), bunu ulaşım politikası hedeflerinin şimdiden iklime bağlı hale geldiği şeklinde yorumluyor.

WWF'de sürdürülebilir enerji ve iklim kıdemli danışmanı Ola Hansén, ”Bu, iklim hedeflerine uygun ve daha büyük emisyonlara yol açan altyapı yatırımlarının çok hızlı bir şekilde, mümkün olduğu kadar praktiğe dönütürülmesi anlamına geliyor” değerlendirmesini yapıyor.

Lund Üniversitesi'ndeki çevre ve iklim politikaları araştırmacısı Roger Hildingsson, ”bunun güçlü bir siyasi işaret olduğuna inanıyorum” diyor.

Bu, yeni otoyollar için bir duraklama anlamına mı geliyor, biçimindeki soruya Roger Hildingsson, ”Otomatik olarak değil. Değerlendirme her durumda yapılır. Ancak bu, iklim hedefinin iyileştirilmesi anlamına geliyor ve diğer sosyal hedeflerle ilgili olarak statü ve meşruiyet veriliyor” yorumunu yapıyor.

ÜÇ ÖNEMLİ NOKTADA İKLİM POLİTİKASI EYLEM PLANI:

     • İklim politikası çerçevesinin bir etkisi olması için ilgili tüm mevzuatı gözden geçirmek için bir çerçeve çizmek

      • Bir sonraki gözden geçirmeyle bağlantılı sosyal hedeflerin, iklim hedeflerine uygun olması için gerektiğinde gözden geçirilip ayarlanması.

      • İklim etkilerinin, uygun olduğunda tüm politika teklifleri için analiz edilmesi.

İsveç Greenpeace iklim sorunlarının sözcüsü Rolf Lindahl, planı memnuniyetle kabul ediyor, ancak finansal sektörün rolünün bu geçişte bir kilit olarak dahil edilmesi gerektiğine inanıyor. Lindahl, ”Burada, bütünsel bir yaklaşım ve vardiya gereklidir. İsveç finans sektörü, dünyadaki en büyük kömür ve petrol şirketlerine yapılan büyük yatırımlarla iç hedefleri karşılamaktadır. Artık buna izin veremeyiz” ifadelerine yer veriyor.

İsveç İsabella Lövin İklim Eylem Planı Basın Toplantısı WWF
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ