İSVEÇ’TE YILDA 160 MİLYON LALE DİKİLİYOR

İsveç son on yıldır lale soğanı ekimine hız veren bir ülke konumuna geldi. Yılda 160 milyon lale soğanı toprakla buluşuyor.

İSVEÇ’TE YILDA 160 MİLYON LALE DİKİLİYOR
İSVEÇ’TE YILDA 160 MİLYON LALE DİKİLİYOR Admin
Bu içerik 847 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

Lale denince aklımıza ister istemez Türkiye geliyor. Osmanlı döneminde Türkiye’den Hollanda’ya getirilerek çoğaltılan lale soğanı, Hollanda’nın ihraç kalemindeki birinci yerini koruyor. İnsanın lalenin anavatanı sayılacak olan Türkiye ne yapıyor, sorusu aklına takılıyor? İsveç lalesi aranan laleler arasındaki konumunu her geçen gün artırıyor.

İsveç lale üretiminde ve ihracatında epey mesafe kaydetmiş gözüküyor. Stockholm Alverbäck Çiçekçilik Müdürü Håkan Alverbäck, “İsveç etiketli lale satın alma ilgisi çok büyük, son zamanlarda çok netleşti” ifadelerini kullanıyor.

Kasım ortalarından Ocak ortalarına kadar süren karanlık bir kıştan sonra tekrar gündelik hayata biraz ışık tutmanın zamanı lale ile geliyor. İsveç’te 15 Ocak, ülkenin en popüler çiçeklerinden biri olan Lale Günü. Araştırmlara göre son yıllarda, İsveç laleleri pazarı tamamen ele geçirmiş durumda ve bugün ülke çapında milyonlarca lale yetiştiriliyor. İsveç iklimi çiçekleri yaşamlarından memnun ve sadece biraz güneş ışığı gerektiriyor. Ayrıca karanlık bir kıştan sonra sayısız evlere popüler bir renk özelliği kazandırıyor.

Håkan Alverbäck, “Laleler soğuğu sever ve iyi tutar. Bu nedenle, çiçek İsveç'e birçok açıdan uygundur. Üreticilerimizin satın aldıkları lale soğanları tüm enerjisini yaz güneşinden depolar ve daha sonra sadece suya, ışığa, ısıya ve biraz da yetiştirme bilgisine ihtiyaç duyar” açıklamasını yapıyor.

İsveç'te yetişen lalelerin çoğu iklim sertifikalıdır. Bu, İsveçli üreticilerin iklim etkilerini azaltmak için önlemler aldıkları anlamına geliyor. Diğer şeylerin yanı sıra, seralar bölgesel ısıtma veya biyoyakıtla ısıtılıyor, yenilenebilir elektrik kullanılıyor ve yetiştirme sırasında enerji verimliliği artırılıyor.

İklim sertifikası, tüm üreticilerin üretimleri sırasında mümkün olduğunca az etki bırakmasını sağlar. Håkan Alverbäck , “İsveç'in lale üretimini ve gezegenimizi korumak için önemli bir şey olduğunu” söylüyor. Alverbäck devamla, “lalelerin nereden geldiğini her zaman sormalı, bazıları mükemmel değil ve genellikle Hollandalılar üretiyor. İsveç lalelerinin tümü iklim odaklı ve İsveç laleleri olduğunu gösteren işaretlere sahipler” diyor.

 
 

İsveç Lale Lale üretimi ihracat Håkan Alverbäck Stockholm Alverbäck Çiçekçilik Hollanda
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ