İSVEÇ BAŞBAKANI LÖFVEN: “KORKUNÇ VE DEHŞET VERİCİ”

İsveç Başbakan Stefan Löfven yaptığı açıklamada, İran'ın yanlışlıkla Ukrayna Boeing uçağını düşürdüklerini söyledi. Löfven,"Bu açıklama, kazayı çevreleyen tüm koşulları açıklığa kavuşturması gereken kapsamlı ve şeffaf soruşturmanın temelini oluşturuyor" dedi.

İSVEÇ BAŞBAKANI LÖFVEN: “KORKUNÇ VE DEHŞET VERİCİ”
İSVEÇ BAŞBAKANI LÖFVEN: “KORKUNÇ VE DEHŞET VERİCİ” Admin
Bu içerik 884 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

İran, Cumartesi sabah saatlerinde, Çarşamba günü İsveç'te ikamet eden 17 yolcunun da bulunduğu Ukrayna uçağını düşürdüklerini kabul etti. Bu nedenle hem ülkenin Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hem de yüce lider Ayetullah Ali Hamaney, ölenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

İsveç'te ve tüm dünyada, insanlar 8 Ocak'ta Tahran'ın dışındaki uçak kazasının kurbanları için yas tutuyor. Başbakan Stefan Löfven yaptığı açıklamada, “Sevdiklerini kaybeden herkesle kendimi güçlü hissediyorum ”diyor.

Löfven, “İran, düşürülen uçağın sorumluluğunu üstlendi. İran uçağın kazara düşürüldüğünü belirtti. Bu ifade, kazayı çevreleyen tüm koşulları açıklığa kavuşturması gereken kapsamlı ve şeffaf soruşturmanın temelini oluşturuyor. ” ifadelerini kullandı.

İsveç, İran’ın devam etmekte olan soruşturmada kıstlama olmaksızın işbirliği içerisinde olmayı talep ediyor. Başbkan Löfven, “İran'ın yaptığı açıklama ve verdiği mesaj çok ciddi. Uçağın düşürülmüş olması korkunç ve dehşet verici. Sivil bir uçağın - ister kazayla olsun ister olmasın - kınanması gereken bir eylem olduğu ve İran'ın da etkilenenlerle ilgili olarak tam sorumluluk alması gerektiğini” vurguladı.

İsveç, kazada vatandaşlarını kaybeden ülkelerle çok yakın işbirliği içerisinde bulunuyor, temaslarını sürdürüyor. Başbakan bu ülkelerle dişişleri düzeyinde bir grubun oluşturulduğunu söyleyerek, “Grubun İran'ın açıklaması ışığında acil teması olmasını sağlayacağım. Ayrıca tam bir soruşturma ve İran'ın bu konuda işbirliği yapması yönündeki taleplerimiz için AB desteğimiz var” dedi.

Diğer yandan İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde Twitter hesabından, “İran, 17'si İsveç'te olmak üzere 176 kişiyi öldüren korkunç hava kazasından sorumludur. Bir sivil uçağın roketle vurulması, kasıtsız da olsa kınanmalıdır. İran'ın soruşturmada tam işbirliğini talep ediyoruz. Etkilenen ülkelerle yakın temas halindeyiz” ifadelerini kullandı.

İsveç Başbkan Stefan Löfven İran uçak kazası Ukrayna İsveç Dişişleri Bakanı Ann Linde
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ