ILIMLI MUHAFAZAKAR PARTİ ERKEN SEÇİM İSTİYOR

Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Ulf Kristersson TV4 sabah haberlerine yaptığı açıklamayla yeni bir seçim istediklerini tekrar dile getirdi. Gerekçe olarak da halkın şimdiki iktidardan memnun olmadığını gösterdi.

ILIMLI MUHAFAZAKAR PARTİ ERKEN SEÇİM İSTİYOR
ILIMLI MUHAFAZAKAR PARTİ ERKEN SEÇİM İSTİYOR Admin
Bu içerik 592 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

İsveç Meclisinde Çarşamba günü yapılan parti başkanları tartışması sırasında Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Ulf Kristersson İsveç’in yeni bir seçime gereksinim duyduğunu ve dolaysıyla şimdiki iktidardan memnun olmadığı belirtmişti. Bu isteğini TV4 sabah haberlerinde de tekrarladı. Kristersson, “En makul olan şey ‘nasıl istiyorsun” diye tekrar halka sormak” ifadelerini kullanıyor.

Hıristiyan Demokrat lider Ebba Busch Thor ise başbakan Löfven’e karşı duyulan güvensizliğe son vermeye hazır olduklarını belirtirken, “Stefan Löfven iyi bir insan olabilir ama başbakan olarak uygun değildir. Çünkü kendisi ve ekonomi bakanı Magalena Andersson hem sağlık hem de güvenlik krizinden sorumlulardır” açıklıyor.

Kristersson tartışma sonrası basına yaptığı kısa açıklamada, “Başbakana duyulan güvensizliği ortadan kaldırmaya hazırız. Dolaysıyla İsveç’in en kısa zamanda yeni bir hükümete gereksinmesi var” diyor.

Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Ulf Kristersson, “İsveç’in şu an içinde siyasi durumun umut verici olmadığını ve parçalanmış bir görüntüsü var. Gelecek seçime kadar beklemenin bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Halkın yeni bir karar vermesinin önü açılmalıdır. İktidardan memnun olmayan çok büyük oranda bir kitle var” gürüşünü dile getiriyor.

İsveç tarihinde erken seçim durumu pek görülmüyor. İsveç yeni bir erken seçime gider mi, gitmez mi? Tam olarak söylemek olanaklı değil. İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Karl-Peter Thorwaldsson’un dünkü açıklamaları da dikkate alınırsa, hükümetin işin oldukça zor olduğu söylenebilinir. Başbakan Löfven’in erken genel bir seçime sıcak bakmadığı da bilinen bir gerçek olarak belleklerde duruyor.

Ayrıca Sol Parti Başkanı Jonas Sjöstedt de, hükümeti işçi hakları, belediyelere yardım ve sosyal güvenlik konularında sıkıştırıyor. Bakanlar hakkında ‘güvensizlik oylaması’ isteyebilecekleri yönünde üstü örtülü tehditler savuruyor.

İsveç Ilımlı Muhafazakar Parti Ulf Kristersson erken seçim Ebba Busch Thor Başbakan Stefan Löfven
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ