SOL PARTİ İLE ILIMLI MUHAFAZAKAR PARTİ HÜKÜMETİ DÜŞÜRMEYİ PLANLIYORLAR

Sol Parti, Ilımlı Muhafazakar Parti ve Hıristiyan Demokratlar biraraya gelerek hükümetin ‘refah devleti’ anlayışını eleştirerek belediyelere daha fazla yardım yapılması için birlik oluşturuyorlar. Böylece hükümete baskı yaparak belediyelerdeki kısıntıların önüne geçmeye çalışıyorlar.

SOL PARTİ İLE ILIMLI MUHAFAZAKAR PARTİ HÜKÜMETİ DÜŞÜRMEYİ PLANLIYORLAR
SOL PARTİ İLE ILIMLI MUHAFAZAKAR PARTİ HÜKÜMETİ DÜŞÜRMEYİ PLANLIYORLAR Admin
Bu içerik 702 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

Sosyal Demokratlar ile Yeşiller ‘Ocak ayı’ sözleşmesiyle 73 madde üzerinde Liberallar ve Merkez Partisiyle anlaşarak hükümeti kurmuşlardı. Sol Parti bu oluşuma gönülsüz olarak ne destek ne de köstek olmuştu. Hükümetin ‘güven oylaması’nda çekimser kalarak onay vermişlerdi.

Sol Parti belediyelerin yaşadığı sıkıntıları geçen hafta mecliste yapılan ‘Parti Başkanları’ tartışmalarında eğer hükümet ‘refah devleti’ anlayışını yerine getirmezse, ‘güvensizlik oylaması’ isteyeceklerini açıklamıştı. Bu isteğe hem Ilımlı Muhafazaakr Parti hem de Hıristiyan Demokatlar destek vermişlerdi. Bu hafta Sol Parti ve Ilımlı Muhafazakar Parti arasında gerçekleştirilen ‘ekonomik sözcüler” düzeyindeki görüşmelerde isteklerinin kabul edilmemesi yönünde ortak hareket etme kararı alarak ‘hükümeti’ gerekirse düşürerek bir erken genel seçime götürme anlayışını benimsediler.

Parti Başkanları tartışmasında Başbakan Stefan Löfven belediyelerdeki sıkıntıların farkında olduklarını ve dolaysıyla 5 milyar kron yardım yapmayı planladıklarını açıklamıştı. Fakat muhalefet partilerinden bu miktar az olarak değerlendiriliyor.

Maliye Bakanı Magdalena Andersson basın düzenlediği toplantısında, “Ekonomik büyüme beklediğimizden biraz daha düşük düzeyde gerçekleşti. Belediyelerin zor durumlarla karşı karşıya bırakılmasının talihsizlik olacağını düşündüklerini” söyledi. Devamla, “Bu bize karşı arka planda yapılan çalışmalara karşı, beş yeni refah milyarı vermek istediğimizi açıklamayı uygun görüyorum. Belediyelere şimdilik bu mesajı işlerini planlayabilmeleri için vermek istiyoruz. Bu milyarlar da ayrıca 2021 yılında da devam edecektir” ifadelerini kullanıyor.

Sol Parti Ekonmik Sözcüsü Ulla Andersson, “Sol Parti olarak hükümete baskıya devam etmek istiyoruz. Belediyelerde meydana gelen herhangi bir kısıtlamayı önleme sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz” görüşünü ifade ediyor.

Hıristiyan Demokrat Başkan Ebba Busch Thor ise her zaman hükümeti düşürmeye hazır olduklarını dillendiriyor.

Irkçı Parti İsveç Demokratları da hükümeti düşürmek için çok iyi bir şansa sahip olduklarını ve dolaysıyla hükümete baskıya devam ederek belediyelere ve bölgelere daha fazla yardım yapılmasının sağlanması gerektiğine indıklarını, söylüyorlar.

İsveç’te görünen o dur ki, gelecekte bir hükümet krizi ve erken seçim gündeme gelebilir. Bundan da en kazançlı ırkçı görüşleriyle bilinen İsveç Demokratları çıkar.  Sol Parti (eski komünist Partisi) böylece ırkçı partinin değirmenine bol bol su taşımış olur.

İsveç Hükümet Sol Parti Ilımlı Muhafazakar Parti Hıristiyan Demokrat Ocak Sözleşmesi Ulla Andersson SD Magdalena Adersson Ebba Busch Thor Hükümet Krizi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ