TÜRK MÜZİK DERNEĞİ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

25 yıl önce 1994 yılında İsveçTürk Dostluk Derneği çatısı altında kurulan ve daha sonra bağımsız dernek olarak yoluna devam eden Türk Müzik Derneği ABF’teki müzik odasında haftada bir gün çalışmalarını sürürdürüyorlar. 5 Nisan tarihinde verecekleri konsere hazırlanıyorlar.

TÜRK MÜZİK DERNEĞİ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
TÜRK MÜZİK DERNEĞİ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR Admin
Bu içerik 936 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

Türk Müzik Derneği’nin çalışmalarını yakından izlemek için prova öncesi çalışmalarını sürdürdükleri ABF’teki müzik odasında ziyaret ediyoruz. Çalışmalara daha çok orta yaş üstü insanlar katılıyor. Çoğunluğu kadınlar oluşturuyor. Gençleri bu tür çalışmalarda görmek pek kolay olmuyor. Gençler kültürel çalışmalara fazla ilgi göstermiyorlar.

Dernek Başkanı Ömer Kurdoğlu bize dernek ve çalışmalar hakkında bilgiler veriyor. Kurdoğlu; “Derneğimiz 1994 yılında İsveç Türk Dosluk Derneği bünyesinde oluştu. 2001 yılında bağımsız Türk Müzik Derneği’ne dönüştü. O günden bu yana çalışmalarını bu dernek adı altında sürdürüyor. Koromuzda 10 kadar enstrüman sanatçımız, 20 kadar müzisyen arkadaşımız var.Sonbahar ve ilkbahar dönemleri olmak üzere yılda iki kez konserlerimiz oluyor. Geçen yıl Malmö’de de bir konser verdik. İlk müzik şefimiz İrfan Sümer’di. Uzun yıllar hem yönetimde hem de şef olarak büyük katkılar yaptı. Daha sonra Türk Halk Müziği çalışmalarımızda TRT’den emekli arkadaşımız Nazım Onay devraldı. Şimdi de Erhan Balcıoğlu şefliğimizi yapıyor. Erhan Bey, Türkiye’ye taşındı ama yardımcı oluyor. 5 Nisan’daki konserimiz öncesinde aramızda olacak. Yeni dönem Nazım Onay arkadaşımız yönetiminde halk müziği üzerine çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu çalışmalarıza klasik müziğimizin türkü formatındaki eserler de yer alacak” ifadelerini kullanıyor.

Ömer Kurdoğlu devamla, “Botkyrka Tumba Sahnesi’nde 5 Nisan’daki konserimiz için Eylül ayından bu yana çalışıyoruz. Ülkemizin kültürünü İsveç’te yaşatmaya, tanıtmaya gayret ediyoruz.Klasik müziğimiz 13. Yüzyılın başlarında ortaya çıkmış ve bugün de devam etmekte olan bir müzik türümüz. Dünyanın en eski ve en köklü müziği diyebiliriz.” derken derneğin ne tür sıkıntıları olduğu yönündeki sorumuza, “Tabii ki derneğimizin değişik sıkıntıları var. Başta ekonomik sıkıntılar diyebilirim. Hiç bir yerden ve kurumdan parasal yardım almıyoruz Gelirlerimiz verdiğimiz konserlerden kalan paralar ki o da kalırsa. Sponsorlar bulmak her zaman olanaklı olmuyor. Koromuza yeni elemanlar katmada zorlanıyoruz. Gençleri derneğimize kazandırmak ve onlara devretmek istiyoruz. Fakat, gençlerimiz ilgi göstermiyor ya da ilgisiz kalıyorlar.Müzisyen arkadaşlarımızın kendi çalışmaları olduğu için onları biraraya getirmekte zorlanıyoruz” diyor.

Derneğinin projelerinin olup olmadığı konusuna ise Kurdoğlu, “Derneğimizin yaşama geçirebilirsek yeni projeleri var. Her şeyden önce müzik kültürümüzü İsveçlilere de tanıtmak istiyoruz” görüşünü dile getiriyor.

TRT’den emekli müzik öğretmeni Nazım Onay,“Ben Gazi Üniversitesi müzik bölümü mezunuyum.Fakültede genel müzik eğitimini alırken halk müziğine özel bir ilgi duydum. Amatör ve profesyonellik parallel yürüdü. O açıdan amatör kurumlar benim için çok önemli. Her alanda olduğu gibi müzikte de geleceği belirlemede çocukları ve gençleri yetiştirmemiz gerekiyor. İnsanlarımız göçmenliği farklı bir boyutuyla da yaşasala kazandığımız kültürü buradaki çocuklara ve gençlere aktarmamız gerekiyor. Çünkü kültür bir başka biçimde kimlik demektir. Bizler İsveç’te de yaşasak Türkiye kökenliyiz. Kültür dediğimiz zaman her şeyi kapsıyor, yemekler, danslar, elişleri, müzik, tiyatro, edebiyat vs... O açıdan ben de müzikle ilgili çalışmaları öncelikle çocuklara ve gençlere yönelik geldiğimden beri yapıyorum. Bu konuda çeşitli konserler gerçekleştirdik ve hâlâ devam ediyor. 7 yaşında yanımda müzik çalışmalarına başlayan öğrencim 17 yaşına geldi. İnşaallah onlarda kendi çocuklarına aktarırlar. Zaman zaman Türk Müzik Derneği’ne de yardımcı olmaya çalışıyorum. Okullarda farklı kültürlerden öğrencilerim de var. Çinli, Senegalli, Erityalı, Şilili gibi. Bir kere bizim sazımız çok sıcak ve enteresan geliyor. Bir de curamız çocukların yaşına ve ses tınısı olarak çok uygun. Az çok çalmaya başlayınca da hoşlarına gidiyor” görüşlerini ifade ediyor.

Müzik Derneği korosuna başından beri katılan emekli Türkçe öğretmeni İsmail Öztürk, “Koronun kurulması başlı başına çok güzel bir olay. Aslında 1990 yıllarda aynı okulda çalıştığımız için İrfan Sümer’le evde küçük bir grup oluşturarak işe başlamıştık. İrfan Bey, koroyu yaşama geçirince burada devam ettik. Çok önemli işler yaptığımıza inanıyorum. Böyle bir koronun olması ve devam etmesini çok önemsiyorum” diyor.

Derneğin eski başkanlarından Sevil Torpare ise, “Gençleri aramıza görmeyi ya da aramıza katmayı çok arzu ettik. Fakat gençlerimiz ilgisiz, bir türlü olmuyor” diyerek gençlerimizin ilgisizliğinden yakınıyor.

İsveç Türk Müzik Derneği koro konser
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ