SOL PARTİDE İLK BAŞKAN ADAYI ORTAYA ÇIKTI

Sol Parti Başkanı Jonas Sjöstedt’in Mayıs ayında yapılacak parti kongresinde aday olmayacağını açıklaması üzerine yapılan kim başkan olacak spekülasyonları başlamıştı. Parti gençlik örgütünden yetişen ve önde gelen birkaç ad aday olmayacaklarını bildirmişlerdi. Bugün Parti Başkan Yardımcısı Nooshi Dadgoster aday olduğunu açıkladı.

SOL PARTİDE İLK BAŞKAN ADAYI ORTAYA ÇIKTI
SOL PARTİDE İLK BAŞKAN ADAYI ORTAYA ÇIKTI Admin
Bu içerik 822 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Bugün, bir açıklama yapan Başkan Yardımcısı Nooshi Dadgostar, “Sol Parti'nin daha fazla insanın kendini evinde ve güvende hissedebileceği daha geniş bir parti olmasını istiyorum” ifadelerini kullanıyor.

Jonas Sjöstedt 6 Ocak 2012 tarihinde başkanlığı Lars Ohly’den devralmıştı. 2003 yılından bu yana Sol Partide kadın başkan çıkmadı. Ön çalışmaların ardından gözler uzun yıllar partiye emek veren ve ekonomi sözcüsü olan Ulla Andersson’a çevrildi. Pek çok kişi Ulla’nın başkanlık için en uygun kişi olduğu konusunda beklentileri oluştu. Fakat Ulla Andersson şimdiye kadar bu konuda fazla bir söz etmedi. Nooshi Dadgostar’ın adaylığını açıklaması üzerine sessizliğini korur mu, bilinmiyor.

Nooshi Dadgostar İsveç Radyosu Ekot kanalına verdiği demeçte, “Çok büyük bir iş olduğunu düşünmek biraz zaman aldı. Bugün Sol Parti başkanı olmaktan daha önemli bir şey yoktur. Sosyal Demokratlar şu anda büyük oranda sağa kaydıklarından dolayı İsveç siyasetinde yepyeni bir rolümüz var” diyor.

Nooshi Dadgostar adaylığını açıklamadan önce Ulla Andersson’u bilgilendirdiğini söylüyor. Fakat Ulla’nın ne dediği konusunda açıklama yapmıyor.

Jonas Sjöstedt ocak ayı başında parti lideri olarak sekiz yıldan sonra görevini bırakacağını açıklamıştı. Gerekçe olarak da çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmek istediğini belirtmişti. Ayrıca yazın milletvekilliğini de bırakacağını ifade etmişti. Eşinin yanına yani Hanoi'ye taşınacak. Eşi, Ann Måwe Vietnam'da büyükelçi olarak görev yapıyor.

Foto: Björn Lindahl

Nooshi Dadgostar Sol Partä baökan aday Ulla Andersson Jonas Sjöstedt
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ