8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ezilereek, sömürülerek bilinçlenen kadınların 8 Mart 1857 yılından beri sürdürdükleri bir mücadelenin adıdır. Bugün hala bu mücadeleleri devam ediyor.

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN!
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN! Admin
Bu içerik 787 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanan kadınların yüzyıldır sürdürdükleri mücadeleler gelişmiş ülkelerde az ya da çok belli noktaya gelirken gelişmemiş ya da üçüncü dünya ülkeleri diyebileceğimiz ülkelerde kadınların ezilmişliği, perişanlığı devam ediyor.

İsveç’te yapılan araştırmalarda kadınlar ile erkekler arasında ücret ve emekli olduğu yıl ulaştığı ücret konusunda büyük bir açıklık bulunuyor. Dünyanın sayılı işleyen demokrasisine sahip olan İsveç’te bile kadın – erklek eşitliği bazı alanlarda tam olarak sağlanamamış durumdadır.

Ülkemiz Türkiye açısından baktığımız zaman durumun hiç de iç açıcı olmadığını görüyoruz. Türk kadını Cumhuriyetle elde etmeye başladığı haklarınındabn bugün çok şey yitirmiş olarak karşımızda duruyor. Türk kadını eğitim, iş ve sosyal yaşamda var olma noktalarında ilerleme yerine özle görülür bir gerileme yaşıyor. Türk kadını pek çok hakkından feragat etmiş durumda. Toplumda Türk erkeklerinin egemenliği tüm alanlarda kendini belli ediyor.

Türkiye’de kadınlar iktidardaki partinin tutumuna göre bazı haklar elde etmekte ya da fazlasıyla kaybetmektedirler. Bugün ülkemizde kadın erkek eşitliği, ücretler, çalışma koşulları, sosyal yaşamda ve toplumda kabul görme açılarından en aşağı noktalarda bulunmaktadırlar. 17 yıllık AKP iktidarında kadın hakları en düşük seviyeye düştü.

Siyasi alanda yapılan karşılaştırmalarda 80 milyonluk ülkemizde parlamentoda kadın oranı yüzde 10’un biraz üzerinde seyrederken ülke karşılaştırmalarına bakıldığında, Avrupa’da 2016 yılında kadın milletvekili oranının en yüksek olduğu ülkeler; İsveç  yüzde 45 ve 42,5 ile Finlandiya oldu.

Türkiye’de bakan sayısı 2015 yılında 4 iken, 2020’de 1’e düştü. Ülke karşılaştırmalarına bakıldığında 2017 yılında Avrupa’da kadın bakan oranının en yüksek olduğu ülkeler sıralamasında neredeyse yarı yarıya İskandinav ülkeleri başı çekmektedir.

 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü tüm dünya kadınlarına kutlu olsun...

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kadın ABD Türkiye AKP İsveç Finlandiya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ