BAŞBAKAN STEFAN LÖFVEN’İN ’ULUSA SESLENİŞ’ KONUŞMASI

İsveç Başbakanı Stefan Löfven bu akşam saat 21:15’te devlet televizyonu SVT2’den ’Ulusa Sesleniş’ adıyla bir konüma gerçekleştirdi. Bu konuşmanın Türkçesini sunuyoruz.

BAŞBAKAN STEFAN LÖFVEN’İN ’ULUSA SESLENİŞ’ KONUŞMASI
BAŞBAKAN STEFAN LÖFVEN’İN ’ULUSA SESLENİŞ’ KONUŞMASI Admin
Bu içerik 1026 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İşte Başbakan Löfven’in konuşmasının tam metni:

”Bu gece doğrudan İsveç halkına seslenmek istiyorum. Yeni koronavirüsü ülkemizi, toplumumuzu ve bizi insan olarak test ediyor. Şimdi herkesin beklemeye zihinsel olarak hazırlaması gerekiyor.

İsveç'te genel bir enfeksiyon yayılması  var. Yaşam ve sağlığımız, işlerimiz tehdit altında. Daha fazlamız hastalanacak daha fazlamız yaşama veda etmek zorunda kalacak. Bununla başa çıkmanın tek yolu krizle toplum olarak yüzleşmektir.

Önümüzdeki birkaç ay stresli olacak, ancak toplumumuz güçlü. Yetkililerimiz gece gündüz mücadele ediyor. Sağlık çalışanları ve diğer önemli meslekleri olan pek çok kişi, ülkemizi desteklemektedir. Başbakan ve önderlik ettiğim hükümet olarak, olabildiğince çok insanın hayatını, sağlığını ve işini koruması için gereken her kararı vereceğim.

İsveç'te 500 kişiden fazla halka açık toplantılar yasaklandı ve şimdi lise ve üniversite eğitimi uzaktan yürütülüyor. Daha fazla müdahale kararına hazır olmanızı istiyorum. Bazen kısa süreli olabiliyor ve bazen günlük yaşamımızı daha da rahatsız ediyor. Hükümetin çalışmasının amacı, enfeksiyonun yayılmasını sınırlamak, böylece aynı anda çok sayıda insanın ciddi şekilde hastalanmaması, aynı zamanda sağlık hizmetleri için kaynakların güvenliğini sağlamak ve bu zor zamanda sizin ve şirketlerimiz için sonuçları hafifletmektir.

Bu durumun uzun süreli olması haline hazırlıklı olun. Durumun hızla değişmesine hazır olun, ancak bir toplum olarak bu krizle tüm gücümüzle karşı karşıya olduğumuzu da bilmelisiniz.

Artık hepimizin kendi sorumluluğu var. Hayatta sadece kendi iyiliğiniz için değil, çevreniz, birlikte yaşadığımız insanlarınız ve ülkemiz için de sorumluluk almak zorunda olduğunuz birkaç önemli an olacaktır.

O an şimdi. O gün burada. Bu görev herkes için geçerlidir. Her birimiz, enfeksiyonun yayılmasını önleme, yaşlıları ve diğer risk gruplarını koruma sorumluluğumuz vardır. Hiçbirimizin şansı yok. Hiçbirimiz semptomlarla çalışmaya gidemeyiz. Genç, yaşlı, zengin veya fakir önemli değil. Herkes kendi payına düşeni yapmalı.

Bu senin ve 70 artı ya da başka bir risk grubuna dahil olan kişiler için de geçerlidir. Hayatınızı, sosyal ilişkilerinizi sınırlamanızın sinir bozucu olduğunu anlıyorum. Ama şimdi gerekli. Kendi iyiliğiniz için, elbette, aynı zamanda diğer insanları da korumak ve sağlık sistemine durumla başa çıkma fırsatı vermek adına gereklidir.

Şu anda yetişkin olan biz, yetişkin olmalıyız. Panik ya da söylenti yaymayın. Bu krizde kimse yalnız değil, ama her insanın ağır sorumluluğu var. Her biri. Yapılan taleplerin büyük olduğunu biliyorum, ama bu sadece enfeksiyonun yayılmasını engelleyebilmemiz için. Bazı sınırlamaların stresli olduğunu biliyorum, ancak sağlık sisteminin krizle başa çıkmasını bu şekilde sağlayabiliriz. Durumun zor olabileceğini biliyorum ama otoritenin tavsiyesine uymak herkesin görevidir. Ayrıca senin. Ve benim.

Siz ve birçoğunuz insan olarak sorumluluğunuzu alan kişilersiniz. Komşularınızın alışveriş yapmasına yardımcı olur ayrıca bulunduğunuz yerdeki restorandan öğle yemeğini ısmarlamasına yardım edersiniz. Ninelerinizi ziyaret etmekten kaçınır, onun yerine her gün telefonla onu arar ve konuşursunuz. Bu günlük uygulamada bir dayanışmadır. Birçoğunuzun diğer insanlar için ne yaptığını görünce, İsveç'in başbakanı olmaktan gurur duyuyorum. En zor durumuda, birleşme ve dayanışma ruhunuzun en güçlü olduğunu gösteriyorsunuz.

İsveç'teki herkesin sorumluluklarını üstleneceğinden eminim. Onların ve başkalarının sağlığını korumak için ellerinizden geleni yapın. Birbirinize yardım edin ve bu nedenle bu krize bir göz atın ve özel rolünüzle, çabalarınızla gurur duyun. İnsanlık ve İsveç için.

Teşekkürler…”

İsveç Başbakan Stefan Löfven Ulusa Sesleniş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ