SÄPO YILLIK RAPORUNDA ARTAN IRKÇI TEHDİDE DİKKAT ÇEKTİ

İsveç Milli İstihbarat Teşkilatı (SÄPO) yayınladığı yıllık raporunda giderek artan aşırı sağcı tehdide dikkat çekti. Raporda, “aşırı sağcı ideoloji gittikçe yayılıyor ve bireylerin saldırılara ya da şiddet içeren şiddetli suçlara ilham verme riskini artırıyor” denildi.

SÄPO YILLIK RAPORUNDA ARTAN IRKÇI TEHDİDE DİKKAT ÇEKTİ
SÄPO YILLIK RAPORUNDA ARTAN IRKÇI TEHDİDE DİKKAT ÇEKTİ Admin
Bu içerik 726 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Milli İstihbarat Teşkilatı (SÄPO) düzenli olarak yayınladığı yıllık raporunda artan aşırı sağcı bir başka söylemle aşırı ırkçı tehdide dikkat çekerek, “Aşırı sağcı ideoloji gittikçe yayılıyor ve bireylerin saldırılara ya da şiddet içeren şiddetli suçlara ilham verme riskini artırıyor” ifadelerine yer verildi.

Rapordaki İsveç Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Klas Friberg, "Kalkınma, toplumdaki artan kutuplaşmadan kâr etmek zorunda olan yabancı güç tarafından destekleniyor. Hibe yoluyla kamu finansmanı alan, şiddeti teşvik eden aşırılık yanlısı çevrelerle bağlantıları olan nispeten çok sayıda kuruluş olduğundan sanıyoruz. Bu da bizi endişelendiriyor” değerlendirmesini yapıyor.

Ayrıca Friberg'e göre, “Uzun vadede aşırılık yanlısı çevreleri güçlendirebilecek milyonlarca kron ortalıkta dönüyor” görüşünü ileri sürüyor.

Aşırıcılığa Karşı Merkezin başında bulunan Jonas Trolle'ye göre ise, “Säpo'nun bugün sunduğu yıllık rapora göre, sağcı çevre tehdidi artıyor. Ancak polis ve mahkemeler, ideolojik güdülerin kaybolması riskini taşıyor - en kötüsü, suçluların özgürleşmesine neden olabilir. Bu, Şiddet İçeren eylemlerin artışı demektir” yorumunu yapıyor.

İsveç SÄPO İsveç Milli İstihbarat Teşkilatı Klas Friberg ırkçı tehdit aşırı sağ Aşırıcılığa Karşı Merkez Jonas Trolle
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ