1 MAYIS DÜNYA İŞÇİ ve EMEKÇİ BAYRAMI KUTLU OLSUN!

Bugün 1 Mayıs, İşçinin, emekçinin bayramı ama bu yıl dünyadaki koronavirüsü salgını nedeniyle meydanlarda kutlanmayacak. İsveç’te Sosyal demokrat İşçi Partisi, Sol parti ve sendikal örgütler internet sayfalarındaki etkinliklerle yetinecekler. Mesajlarını yayınlayacaklar.

1 MAYIS DÜNYA İŞÇİ ve EMEKÇİ BAYRAMI KUTLU OLSUN!
1 MAYIS DÜNYA İŞÇİ ve EMEKÇİ BAYRAMI KUTLU OLSUN! Admin
Bu içerik 730 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI


1 Mayıs İşçilerin kanlarıyla kazanılmış kutsal bir gündür. İşçiler bu uğurda binlerce şehit verdiler, gazi oldular,  yılmadılar, mücadeleden vazgeçmediler ve bugün hâlâ tartıştığımız, yeterli bulmadığımız  haklarını elde ettiler. Bugünde değişmeyen tek şey işçinin hâlâ sömürülmesi, emek hırsızlığı ve dünyada yaşanan olumsuzluklar…

              İsveç Maliye Bakanı Magdalene Andersson 1 Mayıs 2019 Stockholm kutlamasında

Bu yıl dünyayı saran ve sarsan koronavirüsü salgını nedeniyle 1 Mayıs Dünya İşçi ve Emekçi Bayramı alanlarda toplu olarak kutlanamayacak. Kutlansa ne olacaktı? Bugün tüm dünyada iktidarda ya da muhalefette olan Sosyaldemokrat partiler, Sosyalist partiler meydanalara çıkacaklar ve hamasa nutuklar atacaklar. İşçiler, emekçiler bu gönül okşayıcı, kulağa hoş gelen sözleri alkışlayacaklar ve umutlarını yaşatmaya devam edecekler.

Dünyada hâlâ işçinin, emekçinin sömürüldüğünü, ezildiğini söz yerindeyse bir limon gibi sıkıldığını görüyoruz. Sendikalar artık kağıttan bir kaplan olmaktan öteye gidemiyorlar. İş yerlerinde patronların borusu ötüyor. İşçiler bir ölçüde hakları konusunda nal topluyorlar. Ülkemiz Türkiye’de sendikalar büyük zorluklar yaşıyorlar, işçilerin sendikalara üye olmaları engelleniyor…

                                              İsveç CHP Birliği 2019 1 Mayıs kutlamasında

Emperyalizme, sömürüye, emek hırsızlığına karşı tüm dünya işçileri birleşiniz diyeceğiz ama, oyun içinde oyunlar oynanırken bu sözde lafta kalıyor. Yine de enseyi karartmadan bir kez daha yineliyelim:

1 MAYIS İŞÇİ, EMEKÇİ BAYRAMI TÜM DÜNYA İŞÇİLERİNE KUTLU OLSUN...

1 Mayıs Dünya İşçi Emekçi Bayramı İsveç koronavirüsü İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi Sol Parti sendikal örgütler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ