PROFESÖR DAN HEDLİN: BİLİNENDEN YÜZDE 50’DEN FAZLA ÖLÜM OLABİLİR

Koronavirüsünün ortaya çıktığı ilk günden ve ilk vakanın 31 Ocakta görülmesinden bu yana dünyada çok farklı görüşler, yaklaşımlar ve stratejiler ortaya atıldı. İsveç ilk günden bu yana tutuğu yolu değiştirmedi ve o yolda da devam ediyor. Bu da çeşitli biçimlerde eleştirilere neden oluyor. İsveçli yetkililer yollarının doğruluğuna inanıyorlar.

PROFESÖR DAN HEDLİN: BİLİNENDEN YÜZDE 50’DEN FAZLA ÖLÜM OLABİLİR
PROFESÖR DAN HEDLİN: BİLİNENDEN YÜZDE 50’DEN FAZLA ÖLÜM OLABİLİR Admin
Bu içerik 666 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’te 11 Marttan bu yana 32 809 vaka, 3 925 ölüm ve hastanelerde 1 906 kişi tedavi görüyor. İsveç’te ölüm oranlarının dğer Avrupa ülkelerine göre fazla olduğu ileri sürülüyor. Bu nedenle, İsveç son zamanlarda dünyadaki en yüksek ölüm oranına sahip ülkelerden biri olmuştur. Bu durumda birçok kişinin İsveç’in korona stratejisini sert bir biçimde eleştirmelerine hedef olduğuna tanık oluyoruz.

İsveç Devlet İstatistik Kurumuna (CSB) göre, araştırmacısı istatistikçi Linus Garp, “Ancak farklı ülkeler arasındaki ölüm oranlarını karşılaştırırken yanlış sonuçlar çıkarmak kolaydır” görüşünü paylaşıyor

TT’nin haberine göre de, Stockholm Üniversitesi istatistik profesörü Dan Hedlin, “Avrupa'da, hızlı istatistikleri sunabilmek için artık oldukça büyük gereksinimlerin olduğu merkezi bir sistemimiz olan Eurostat var. Normalde, ölüm istatistiklerine gerek yoktur, bu nedenle Avrupa'daki ülkeler arasındaki raporlama sistemlerindeki farklılıklar artık daha açık hale geldi” ifadelerine yer veriyor

Dan Hedlin, “Ölüm nedeninin nasıl sınıflandırılacağı ve daha sonra ortak bir veritabanına nasıl dahil edileceği konusunda farklı rutinlerimizin olduğunda çok açıktır. Kanımca, bazı ülkelerde, koronavirüsünde bugüne kadar bildirilenlerden yüzde 50 daha fazla ölüm olabileceğini söyleyebilirim” yorumunu yapıyor.

İsveç Koronavirüs Dan Hedlin İsveç İstatistik Kurumu Stockholm Üniversitesi Linus Garp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ