OLOF PALME CİNAYETİ DOSYASI KAPATILDI

Bundan 34 yıl önce 28 Şubat 1986 yılında öldürülen İsveç Başbakanı Olof Palme cinayeti dosyası kapatıldı. Başbakan Palme’nin cinayet zanlısı olarak ölmüş olan Stig Engström gösterildi. Katil ölmüş olması nedeniyle soruşturma açılamayacağından böylece cinayet dosyası kapatılmış oldu.

OLOF PALME CİNAYETİ DOSYASI KAPATILDI
OLOF PALME CİNAYETİ DOSYASI KAPATILDI Admin
Bu içerik 652 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’in dünyaca tanınman Başbakanı Olof Palme 28 Şubat 1986 gecesi bir sinema çıkışından sonra metro istasyonuna üç beş metre kala kurşunlanarak öldürülmüştü. O tarihten sonra yoğun olarak başlatılan soruşturmada ilk önce PKK terör örgütü ana kuşkulu örgüt olarak kabul edilmiş ve 20’ye yakın terörist damgalı kişiye bulundukları belediyelerde göz hapsi uygulanmıştı. Bu tezde daha sonra terkedildi ve terörist damgalı kişilerin göz hapsi kaldırıldı.

İkinci kuşkulu zanlı olarak Christer Pettersson gösterilmiş ve Pettersson cinayeti işlediğini kabul etmişti. Bir uyuşturucu bağımlısı olan Pettersson’un daha sonra gerçeği söylemediği anlaşıldığı ortaya çıkmış ve serbest bırakılmıştı.

Olof Palme, Amerika’nın Vietnam’da başlattığı “Vietnam Savaşı”na karşı çıkmış ve protesto mitinglerine katılmıştı. Ayrıca Fidel Kastro ile görüşmeler yapmış, Arafat’la görüşmüş ve Filistin davasını desteklemişti. Eğer öldürülmeseydi. İki hafta sonra Rusya’ya resmi bir ziyaret yapacaktı. Bu ziyarette Rusya ile işbirliği ve dünya sorunlarının görüşüleceği tahmin ediliyordu.

Palme cinayeti’nde “Güney Afrika” parmağı bile aranmış ama bir sonuç elde edilememişti. Polise 29 kişi direk ve 105 kişi de telefonla Olof Palme’yi “ben öldürdüm” başvurusunda bulunmuş ama bunların gerçekle ilgisi olmadığı yapılan soruşturmalar sonucunda anlaşılmıştı.

Olof Palma’yi öldüren silah olarak Palme Cinayeti Araştırma Grubu Başkanı Hans Holmer tarafından “Magnum” adlı bir silah olduğunu ve bulunduğunu belirterek silahı göstermişti. Bu konuda da sonuç alınmadı. Polis şimdiye kadar 788 silah denemiş ve yine sonuç ortaya çıkmamıştı.

Stig Engström, Palme’nin kurşunlandığı 28 Şubat gecesi saat 23.19  ve kısa bir süre sonra olay yerinde bulunmuş ve Palme’yi kurtarma girişiminde bulunduğunu söyleyerek “kahraman” rolü oynamak istemişti. Stig Engström’ü ve dinlenen bazı tanıkların eşkal olarak belirttikleri polis dosyalarına girmişiti.

                                                 Olof Palme'yi öldürdüğü iddia edilen Stig Engström

Stig Engström aynı zamanda “Skandiya Adamı – Skandiamannen-“ olarak da tanımlanıyordu. Bu kişi Palme’yi eleştiren, nefret eden gruplarla çok iyi ilişkiler içerisinde olduğu da belirtiliyordu. Stıg Engström defalarca sorgulanmış ama hiçbir zaman Olof Palme’yi öldürdüğünü “itiraf” etmemişti. Başsavcılık hazırladığı son cinayet dosyasında ve düzenlediği bugünkü basın toplantısında Stig Engström’ü “Palme”nin katili olarak lanse ederek, ölmüş olmasından dolayı “Olof Palme Cinayeti” dosyası da böyle kapatılmış oluyor.

İsveç Olof Palme cinayet Başsavcı Krister Peterson PKK Christer Pettersson Amerika Vietnam Savaşı Fidel Kastro Yessar Arafat Rusya ziyaret Güney Afrika Stig Engström
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ