KOVİD-19 HASTALARI İÇİN UMUT IŞIĞI

Koronavirüsüne yakalan hastalar için daha önce bu hastalıktan iyileşmiş ve antikor oluşmuş insanlardan alıanan kan plazmaları kurtarıcı rol oynuyor. İsveç’in ünlü Karolınska Üniversite Hastasesinde yapılan bir çalışma güvenilir sonuçlar verdi.

KOVİD-19 HASTALARI İÇİN UMUT IŞIĞI
KOVİD-19 HASTALARI İÇİN UMUT IŞIĞI Admin
Bu içerik 703 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’te bulunan ünlü Karolinska Üniversite Hastanesi bulaşıcı hastalıklar profesörü Joakim Dillner bu konuda İsveç Radyosu Ekot programına yaptığı açıklamada, “Bu, tedavide uygulanacak yöntem açısından çok iyi fırsatlardan biri olacaktır” değerlendirmesini yapıyor.

Bu alanda Karolinska Üniversite Hastanesinde bilimsel çalışmalar devam ediyor. Korana hastalığından kurtulmuş ve antikor oluşmuş olanlardan alınan kan plazması örnekleri kurtarıcı rol oynuyor. Profesör Joakim Dillner, “Gördüğümüz en erken bulgu, kanınızda bir virüs varsa, genellikle ertesi gün nötralize edici antikorlarla kan plazması verirseniz, kanınızdaki virüsden kurtulacaksınız” diyor.

Bu tür araştırmaların ortaya koyduğu iyi sonuçlar, araştırmacıların artık daha fazla hastanın tedavi göreceği bir sonraki adıma geçtikleri anlamına geliyor. Şimdiye kadar, çalışmanın ikinci aşamasına yaklaşık 25 hasta dahil edildi Bundan sonraki aşamada en az yüz hasta üzerinde deneme çalışmaları yapılacak. Bu hastaların yarısına kan plazması verilecek ve yarısı verilmeyecek iki grup arasında bir karşılaştırma yapılacaktır.

Bu tür çalışmaları ağırlıklı olarak yapan başka ülkelerin sonuçlarının izlediklerini yineleyen Dillner, “Fazla çalışmaya ihtiyaç var” derken, “Bugün kovid-19  hastalarına sunacak çok az şeyimiz var. Bu, denenen tedaviyi geliştirmek için olanaklarımız var ve bu çok az fırsattan biri olacaktır” yorumunu yapıyor.

İsveç koronavirüsü Karolinska Üniversite Hastanesi kan plazması antikor deneme Joakim Dillner
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ