ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DÜNYA PLATFORMU’NDAN (ADDP) METİN FEVZİOĞLU’NA KINAMA

Eylül 2016 Dortmund Toplantısı’nda kurulan Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu (ADDP) 80 Baro’nun “Savunma Yürüyüşü”nü desteklemeyen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu’na tepki olarak bir basın açıklaması yayınladı. Bu basın açıklamasını yayınlıyoruz.

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DÜNYA PLATFORMU’NDAN (ADDP) METİN FEVZİOĞLU’NA KINAMA
ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DÜNYA PLATFORMU’NDAN (ADDP) METİN FEVZİOĞLU’NA KINAMA Admin
Bu içerik 796 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

ADDP’nin Baroların "Savunma Yürüyüşü" hakkındaki Basın Açıklaması

Türkiye’nin dört bir yanından baro başkanları ,19 Haziran 2020 tarihinde, iktidarın avukatlık yasasına ve baroların yapısına yönelik müdahale hazırlığına karşı ‘Savunma Yürüyüşü’ başlattı.

Üç gün süren yürüyüşlerinin sonunda başkentin girişinde polis kuvvetleri tarafından durdurularak yağmur altında 27 saat bekletilen, en basit ihtiyaçlarının bile karşılanmasına engel olunan 60 Baro Başkanı yılmamış, inandıkları adalet ve hukuk ilkelerinden vazgeçmeyerek mücadele etmişler ve sonunda hukuk kazanmıştır. Bu dönemde 60 baro başkanının yanına gelmek yerine, yürüyüşte yer almayan 16 baro başkanı ile Anıtkabir’i ziyaret edip, bu ziyareti de fotoğrafla paylaşan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun bu hareketi bir kamu kuruluşu olan Türkiye Barolar Birliği Başkanı’na yakışmayan bir hareketin ötesinde verilen hukuk mücadelesini hiçe sayan bir davranıştır. Bu davranışa tepki olarak merkez ve komisyonlardan 16 avukat istifa etmiştir. Baroların siyasallaştırılması ve bağımsızlığını yok edeceğini söyleyen her partiden görüşü olan avukatların bağlı olduğu baroların başkanlarının bu haklı yürüyüşü hepimizin vicdanlarında yerini bulmuştur.

Güçlü ve bağımsız bir Baro’nun başında bağımsız bir başkan olmalıdır. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu son yıllarda yaptığı konuşmaları, davranışları ve son olarak ta bu yürüyüşte bulunmaması nedeniyle artık bu kritere uygun bağımsız bir başkan olmadığını ispat etmiş ve bunu da tüm dünyaya duyurmuştur.

“Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin devlet halinde varlığı kabul olunmaz “diyen büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerini tüm çalışmalarında rehber alan Dünya çapında bir çatı kuruluşu olan Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu ( ADDP), güçlü ve bağımsız baroların hukuk devletinin güvencesi olduğuna inanmaktadır ve “Savunmayı Savunan” Baro Başkanlarının yanındadır!

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu; Güçlünün üstünlüğünü değil, bir ülkede toplumun her bireyinin hukuk karşısında eşit olduğu ve hukuk kurallarının her türlü kural ve uygulama ve kişinin üzerinde olduğunun herkes tarafından kabul edildiği hukukun üstünlüğünü savunur.

Türk Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu son 10 yılda dünya genelinde özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülkede, bu tabloyu yaratan siyasi iktidara tepki veren, hukuk devletini savunan baro başkanlarının yanında yer alarak mücadele vermeyi tercih etmemiştir.
Bütün bu nedenlerden dolayı TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nu kınadığımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu ADDP Basın Açıklaması Barolar TBB Metin Fevzioğlu kınama Savunma Yürüyüşü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ