İSVEÇ’TE HÜKÜMET KRİZİ KAPIDA

İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi kurduğu azınlık hükümetinde Çevre Partisi/Yeşiller yer alıyor. ‘0 Ocak 2019 sözleşmesiyle bu hükümeti Merkez Partisi ve Liberaller dışarıdan destekliyor. Sosyal Demokratlar mülteci politikası konusunda Çevre Partisiyle ters düşmüş olduğu görülüyor. Bu durum Çevre Partisinin hükümetten ayrılmasına doğrgidiyor. Bu nedenle İsveç’te bir hükümet krizi ortaya çıkabilir.

İSVEÇ’TE HÜKÜMET KRİZİ KAPIDA
İSVEÇ’TE HÜKÜMET KRİZİ KAPIDA Admin
Bu içerik 873 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

Sosyal Demokratlar mülteci konusunda sınırlamalar getirmek istiyor ama Çevre Partisi buna karşı çıkıyor. Bu durumda Sosyal Demokratlar ortakları Çevre Partisini dışarıda bırakarak sağ partilerle mülteci konusunu çözmek için görüşmeler yapıyor. Ilımlı Muhafazakar Partisi Mülteci Sözcüsü Maria Malmer Stenergard, “Bize mantıklı gelmesi için kalıcı, kesin politikalar olacağını bilmek istiyoruz. Diğer komiteler gibi Sosyal Demokratlardan da anlaşmada yer alanlarla birlikte Riksdag'da bunu yapmaya hazır olduklarına dair yazılı garantiler de istiyoruz” değerlendirmesini yapıyor.

Diğer yandan Çevre Partisi sözcüsü İsabella Lövin, parti yöetiminin haftasonu acil toplanarak bir değerlendirme yaptıklarını söylüyor. Yönetim, Sosyal Demokratların kendileri dışında Mülteci Komisyonu’na, sağcı partilere taslak sunmasını eleştirdikleri hatta hükümetten ayrılmayı savundukları basına yansıyan haberler arasında bulunuyor.

İsabella Lövin, “Desteklemediğimiz herhangi bir politikanın uygulanmasına katılmayacağımız açıktır. Hükümet ortağımızın başka hiçbir şeye razı olması sürdürülebilir bir anlayış değil” yorumunu yapıyor. Bir gazetecinin hükümetten ayrılma konusundaki sorusna ise Lövin, “Tabii ki, bir hükümette kolektif bir sorumluluğunuz var. Bir hükümet alınan tüm kararların sorumluluğunu üstlenir. Bu işbirliği ilkesi ve bundan kesinlikle ödün vermeyeceğiz” diyerek arılmalarının gündeme gelebileceğini vurgulamak istiyor.

İsveç İsveç Hükümeti Mülteci Yasası Sosyal Demokrat İşçi Partisi Çevre Partisi İsabella Lövin Ilımlı Muhafazakar Parti Mülteci Komisyonu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ