İSVEÇ’TE ÖLÜMLERDE GÖÇMENLER ÇOĞUNLUĞU OLUŞTURUYOR

Koronavirüsünden dolayı görülen ölümlerde göçmenler yüzde 220 ile büyük risk grubunu oluşturuyor. Bu oran İsveçlilerde yüzde eksi 1 ile en düşük oranı gösteriyor. Göteborg Üniversitesinden profesör Kristina Jakobsson, ‘İsveç başarısız oldu’ görüşünü ileri sürüyor.

İSVEÇ’TE ÖLÜMLERDE GÖÇMENLER ÇOĞUNLUĞU OLUŞTURUYOR
İSVEÇ’TE ÖLÜMLERDE GÖÇMENLER ÇOĞUNLUĞU OLUŞTURUYOR Admin
Bu içerik 998 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

İsveç, kuzey ülkeleri arasında koronavirüsünden en fazla zarar gören ülke konumunda bulunuyor. Bu durum hem kuzey ülkelerince hem de dünyada oldukça eleştiriliyor. İsveçli bilim insanklarının önemli bir kısmı da bu eleştirilere hak veriyor ve kendileri de eleştiriyorlar. Göteborg Üniversitesinden profesör Kristina Jakobsson, “İsveç bu konuda başarısız oldu” görüşünü yineliyor.

Göteborg Üniversitesinde yapılan bir çalışmada koronadan meydana gelen ölümlerde kuzeu ülkeleri, Avrupa ve Kuzey Amerika ile İsveç’te yaşayan göçmen kökenliler arasında bir Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan bir karşılaştırma yapılıyor.

40 ile 64 ve 65 yaş üstü ölümlerde Irak, Somalya ve Suriye kökenli insanlarda ölüm oranı yüzde 220 olarak belirleniyor.

40 ile 64 ve 65 üstü İsveçli, kuzey ülkeleri ve Kuzey Amerikalılar arasında ise yüzde eksi 1 olarak ortaya çıkıyor.

Bilimseel çalışma Irak, Somali ve Suriye'de doğmuş, genellikle İsveç'te diğer göçmen gruplarından daha kısa olan yaşlı ve orta yaşlı insanları kapsıyor.

Göteborg Üniversitesi genel tıp ve halk sağlığı bölümünde yazar ve profesör Kristina Jakobsson, "Bu, etnik kökenle ilgili değil, artan ölüm oranı ayrışma ve sosyal koşullarla çakışıyor.Farklılıklar bekliyordu. Ama o kadar da iyi değil. Salgının başında ‘covid-19'dan önce hepimiz eşitiz’ dediler. Ama bu tamamen yanlıştı. Covid-19'dan önce sağlık ve yaşam koşulları açısından var olan eşitsizliklerin çok açık olduğunu söyleyebiliriz” değerlendirmesini yapıyor.

Ulusal Halk Sağlığı Kurumu Bölüm Başkanı Karin Tegmark Wisell, “bulaşıcı hastalıkların toplumda her zaman hassas gruplara özellikle sert geldiğini söyleyerek, “Bulaşıcı hastalıklar yakın temas yoluyla bulaşır, bu yüzden sadece güvenlik açığı ve başka bir güvenlik açığına sahip olduğunuzun izole edilememesi yoluyla olur” diyor ve göçmenlerin yaşam içerisindeki ilişkilerinin rolüne parmak basıyor.

Ayrıca Tegmark Wisell', bilgiye doğru bir şekilde ulaşmak önemlidir anlayışından yola çıkarak, “Medyanın bu gruplara ulaşması, böylece önemli mesajı ve yetkililerden bizim iletişimimizin nasıl algılandığı  ve toplumun belirli bölgelerinde daha güçlü bir rol oynayabilecek sivil toplumla nasıl çalıştığımızı öğrenir. Orada hepimiz düşünmeliyiz - oraya nasıl ulaşacağız?” yorumunu yapıyor.

İsveç’te var olan konut ayrımcılığı konusunda da Wisell, “Ayrımın kendisi, eğer ayrılmanın konaklama yerinde farklı koşullarınız olduğu, hasta ve sağlıklı ve risk altındaysanız kendinizi korumak için başka bir imkansızlığınız olduğu anlamına gelirse, bunun bir sonucu olacaktır” diyor.

Profesör Kristina Jakobsson ise, “Bilgiler geçerli değilse önemli değildir. Zor durumdaki kişiler için, hastalanırsanız kendilerini izole etmek mümkün olmayabilir. Erken ve daha aktif olarak hastalara kısa süreli konutlara geçme fırsatı vermiş olsaydı, enfeksiyon zincirlerini kırabilirlerdi. Yüksek ölüm oranı aynı zamanda halk sağlığı ile ilgilidir. Diyabet, yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalıklar gibi daha ciddi hastalıklara neden olan risk faktörlerinin çoğu sosyo-ekonomik olarak zayıf gruplar arasında daha yaygındır” değerlendirmesini yapıyor.

Profesör Jakobsson, İsveçli kurumların göçmenlere karşı tutumunu, “Elbette eleştiriyorum yine de takip etmesi kolay olsa da. Ancak İsveç bazı bölgelerde geç tepki verdi. Odak noktası sağlık hizmetlerinde acil durum hazırlığı oluşturmaktı, ancak farklı gruplar için önleyici stratejiler geliştirmekte gecikti. Şimdi, farklı gruplar için ilgili tavsiye ve stratejileri geliştirmek için enfeksiyonun farklı gruplara nasıl yayıldığını haritalamak ve anlamak zorundasınız” yönünde eleştirilerini ortaya koyuyor.

İsveç Göçmenler ölüm ornaı Göteborg Üniversitesi Bilimsel Çalışma Prof. Kristina Jakobsson Karin Tegmark Wisell Irak Suriye Somalya Kuzey Ülkeleri Kuzey Amerika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ