KISA KISA HABERLER

Koronavirüs gündemi basının en önemli haber bölümünü elinde tutuyor. İsveç’te günlük çeşitli olaylar, değişik güncel gelişmeler ve sokak çetelerinin kendi içlerinde kavgaları sürüyor.

KISA KISA HABERLER
KISA KISA HABERLER Admin
Bu içerik 807 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Başkent Stockholm’un kuzey semtlerinden olan Solna’da Cumartesi gecesi bir apartman dairesinde meydana gelen kavgada bir kadın, bir erkeği bıçaklayarak ölümüne neden oldu. Polis tarafından gözaltına alınan kadın sorgulanmak üzere polis merkezine götürüldü. Apartman dairesinde teknik inceleme başlatıldı.

KORONAVİRÜSÜ SOSYAL İLİŞKİLERE BÜYÜK ZARAR VERDİ

İsveç’in koronavirüsü ile mücadelesini 22 meslektaşıyla yazdıkları ve Expressen Gazetesi’nde “Tartışma” sayfasında yayınlan yazıyla çok sert bir biçimde eleştiren Uppsala Üniversitesi bulaşıcı hastalıklar başhekimi Prof. Björn Olsen, koronavirüsünün sosyal, aile yaşamını ve dost ilişkilerine büyük zarar verdiğini söyledi.

Prof. Olsen İsveç Radyosu P1’in yaptığı söyleşi de, “Bu makaleden sonra, tereyağı kesen bir sıcak bıçak gibi oldu, aileler arasında ve arkadaşlar ve meslektaşları arasındaki ilişkileri kopardı” dedi. Devamla, “Aşı araştırma uzmanları aniden salgının çeşitli olayları hakkında yorum yapmak zorunda kalıyorlar. Ama elbette, tüm tahminler iyidir. Tahminler ve tahminler yapmak ve olayları tahmin etmeye çalışmak önemlidir, ancak açık olmalısınız - çoğu insan yanılıyor” görüşünü ileri sürdü.

ÇOCUK ESİRGEME KURUMU, “EVDE ŞİDDET ARTTI”

İsveç Çocuk Esirgeme Kurumu yaptıkları değerlendirmede ev içi şiddetin belli ölçüde arttığı dile getirdi. Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü Helena Thybell, “Bizden haber alan ve ‘aile içi şiddet’ konusu hakkında konuşmak isteyen çocuk sayısı artık eskisinden çok daha fazla” dedi.

Koronavirüsü öncesi telefon aramaları;

Sevgi % 49, Sınırlamalar % 22, Arkadaşlık % 17, Psikloljik rahatsızlık %15, Okul % 15

Koronavirüsü sonrası  telefon aramaları;

Sevgi % 51, Sınırlamalar % 26, Evde şiddet % 17, Psikloljik rahatsızlık % 17, Tehdit % 12 olarak kurumun kayıtlarına yansıdı.

İSVEÇ’TE YAZ KISA SÜRDÜ

Haziran ayında ortalama 30 dereceyi bulan sıcak havalar Temmuz ve Ağustos aylarında yaşanmayacak. Meteoroloji uzmanı Linus Karlsson, “Haziran sıcak geçti. Takvim neredeyse Temmuz'a geçti, bu yüzden hava değişti. Şimdi sıcaklıklar mevsim için genellikle normalin altında veya hatta çok altında Önümüzde gerçekten kararsız bir hafta sonu ve rüzgarlı bir Pazar var. Ülkenin çoğunda Pazartesi günü yağmurla ve kararsız bir hava olacak. Bazen hafta içi normalin biraz altında ve haftanın geri kalanı için aynı şekilde devam edecek” ifadelerini kullanıyor.

VÅRBY SEMTİNDE BÜYÜK KAVGA

Stockholm’un güney semtlerinden olan Vårby’de dün akşam ondan fazla kişinin karıştığı bir kavga meydana geldi. Olay yerine polisin geldiğini gören kavgacılar araba ya da yürüyerek kaçtılar. Polis olay yerinde bıçaklanmış bir kişi buldu ve hastaneye kaldırıldı. Hastaneye daha sonra arabayla yaralı dört kişi daha getirildi. Polis kişilerin çeşitli kesici aletle yarandıklarını açıkladı.

İsveç koronavirüsü kısa haber Stockholm kavga şiddet ev içi şiddet yaz sıcak soğuk meteoroloji İsveç Çocuk Esirgeme Kurumu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ