İSVEÇ’TE KORONADAN BUGÜN 21 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Ulusal Halk Sağlığı Kurumu’nun bugünkü basın toplantısında son 24 saatte 21 kişinin yaşamını yitirmesiyle toplam sayı 5 593 oldu. Vaka sayısı 76 877 olurken hastanelerde 2 487 kişi tedavi görüyor.

İSVEÇ’TE KORONADAN BUGÜN 21 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ
İSVEÇ’TE KORONADAN BUGÜN 21 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ Admin
Bu içerik 523 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

İsveç’te bugün koronavirüsünden son 24 saatte 21 kişi yaşamını yitirdi. Son üç günlük (72 saat) ölüm bilançasu 57 (27+9+21) kişi olarak kayıtlara geçti. Toplam vaka sayısı 31 Ocaktan bu yana 76 877 olarak belirtildi. 5 593 öldü. 2 487 kişi de tedavi görüyor.

Koronavirüsüne yakalanan bazı  kişilerde görülen bağışıklık sisteminin fazla süreli olmadığı ancak birkaç ay sürdüğü yönünde açıklanan araştırmalar var.  2003 yılında SARS -epedimin virüsün yakalanan ve bağışıklık gösteren 23 kişi de bunun  bağışıklığın 17 yıl geçmesine rağmen sürdüğü açıklandı.

Karolinska Enstitütsü Bulaşıcı hastalıklar profesörü Hans-Gustaf Ljunggren, “Şu anda enfekte olduğumuz virüs sars-cov2, önceki Sars virüsüne benzer, bu nedenle bu enfeksiyondan sonra bile daha kalıcı bir T hücresinin yanıtını  alacağımız konusunda bazı umutlar ortaya çıktı. Ama izlemeye devam ediyoruz” diyor.

Nature dergisinde yayınlanan çalışma, insanların T hücrelerinin yeni koronavirüse karşı da tepki gösterdiğini gösteriyor. Belli bir çapraz reaktivite görülüyor. Hans-Gustaf Ljunggren bu konuda şöyle devam ediyor, “Sars ile enfekte olanların da bu enfeksiyona karşı bazı korumaları olabilir, ancak daha fazla çalışılması gerekiyor. Birçok soğuk virüsün de bir tür koronavirüs olması ilginçtir. Soru, bunlardan herhangi birinin, bu makalede spekülasyon yapılan sars-cov-2'ye herhangi bir çapraz reaktivite sağlayıp sağlayamayacağıdır. Ancak durumun böyle olup olmadığını söylemek için henüz çok erken” yorumunu yapıyor.

İsveç Koronavirüs Ulusal Halk Sağlığı Kurumu Karolinska Enstitüsü Bulaşıcı Hastalıklar Hans Gustaf Ljunggren T hücresi bağışıklık Sars
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ