SKANDAL IRAK SAVUNMA BAKANI İSVEÇ’E GERİ DÖNDÜ

Irak ordusunda general olarak görev yapan Najah el-Shammari 2009 yılında İsveç’e gelerek sığınma başvurusunda bulundu. Başvurusu kabul edilen Shammari İsveç’te yaşamaya başladı. 2019 yılında Irak’a dönerek Savunma Bakanı oldu. Bakanlığı döneminde hem maaşını hem de İsveçli kurumlardan sosyal yardım almaya devam etti.

SKANDAL IRAK SAVUNMA BAKANI İSVEÇ’E GERİ DÖNDÜ
SKANDAL IRAK SAVUNMA BAKANI İSVEÇ’E GERİ DÖNDÜ Admin
Bu içerik 813 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’te 2009 yılında sığınma başvurusu kabul edilen Iraklı general Najah el-Shammari 2019 yılında Irak’a geri dönerek Savunma Bakanı oldu. Bakan olduğu dönemde hem kendi bakan maaşını hem de İsveçli kurumlardan sosyal yardım almaya devam etti. Bu durum daha sonra ortaya çıkarılarak “skandal olay” olarak yorumlandı. Hakkında inceleme başlatıldı.

İsveç’e geri geri dönen bakan Solna Vergi Dairesi’ne başvurarak geri döndüğünü bildirdi. Vergi Dairesinde bir kişi bu durumu Expressen Gazetesine haber verdi.  Gazete, “General, İsveç Vergi Dairesi'nin Solna'daki ofisini ziyaret etti ve bir dönüş raporu sundu. İsveç Vergi Dairesi'nden bir yönetici bu durumu doğruladı” diye yazdı. General geri dönüş başvurusunu 30 haziran günü yaptı.

17 Temmuz'da el-Shammari İsveç Vergi Dairesi'nden ek talep eden bir mektup aldı. Bu davaya bakan sorumlu memur, el-Shammari'nin Stockholm'deki adresine ek bilgi isteyen bir mektup gönderildiğini doğruladı. Yönetici Rickard Högkvist, “Bu devam eden bir konudur. Dava henüz sona ermediğinden bunun hakkında çok şey söyleyemeyiz” açıklamasını yapıyor.

Bugün 53 yaşında olan skandal general, İsveç’e eşi ve 6 çocuğunu da getirdi. 2015 yılında İsveç vatandaşı olan general, İsveç’te de 2016 yılında yıllarca şiddet uyguladığı ve tehdit ettiği beş kişi ve küçük yaşda bir kız çocuğu hakkında dava açtı. Şikayetçiler davalarını geri çektiler ve dosya daha sonra kapatıldı. Şikayetlerin geri alınmasında Irak’tan yapılan tehditlerin rol oynadığı biliniyor. Bu durumu Irak Savunma Bakanlığı yayınladığı bir basın bildirisiyle yalanladı. Bildiri de, “Medya platformları ve şüpheli siteler, Bakanın kişisel ve mesleki hayatına zarar vermek amacıyla sahte yalan haberleri yayılıyorlar" denildi.

Irak Hükümeti, Irak'taki yolsuzluğa karşı barışçıl protestoların baskısı altında istifa etmek zorunda kaldı. Najah el-Shammari istifaya zorlandı. İstifa eden bakan el-Shammari, o tarihten sonra medya sorularını yanıtlamaktan kaçındı. Aynı zamanda halkın gözü önünden çekilerek sessizliğe büründü.

Nahaj el-Shammari vatandaşı olduğu İsveç’e geri dönerek burada yaşamaya başladı. İsveçli kurumlar bu kişinin işlediği sanılan suçlar hakkında ne yapacağı ilgiyle izleneceğe benziyor.

İsveç Irak Savunma Bakanı Najah el Shammari geri dönüş Solna Vergi Dairesi sosyal yardım skandal General sığınms
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ