NOBEL VAKFI 2020’DE ‘NOBEL YEMEĞİ’ VERMİYOR

Nobel Vakfı bu yıl koronavirüsü nedeniyle her yıl düzenlenen ‘Nobel Yemeği’ni iptal etti. İsveç basınına yaysıyan haberlere göre ‘Nobel Ödül Töreni’ de sınırlı bir katılımla düzenlenecek.

NOBEL VAKFI 2020’DE ‘NOBEL YEMEĞİ’ VERMİYOR
NOBEL VAKFI 2020’DE ‘NOBEL YEMEĞİ’ VERMİYOR Admin
Bu içerik 663 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Alfred Nobel adına 1901 yılından bu yana verilen Nobel ödülleri birkaç istisnanın yanında aksatılmadan sürdürüldü. Bu yıl koronavirüsü nedeniyle verilen “Nobel Yemeği” iptal edildi. Nobel ödülleri sınırlı bir davetli katılımıyla Kral Carl XVI Gustaf tarafından verilecek.

Nobel Vakfı başkanlığından istifa eden Lars Heikensten, “Pandemi temel olarak insanlık için büyük bir krizdir, fakat aynı zamanda bilimin ne kadar önemli olduğunu da gösteriyor. İki sorun var. Yan yana kalabalık o kadar çok insan toplayamazsınız. İnsanların İsveç'e istedikleri ölçüde gelip gelemeyecekleri kestirmek belirsiz.” yorumunu yapıyor.

Bu durumda Nobel ödüllerini çeşitli dallarda kazanan insanlar ilan edilecek ama “Ödül Töreni” konusunda belirsizlikler şimdilik sürüyor.

                               Aziz Sancar ödülünü Kral Carl XVI Gustaf'ın elinden alırken      

Nobel Ödülü’nü şimdiye kadar iki Türk kazandı. 2006 yılında “Edebiyat Ödülü” Orhan Pamuk’a verildi. Aziz Sancar, hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde, 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanmıştı.

İsveç Nobel Vakfı Nobel Ödülleri Nobel Yemeği koronavirüsü iptal Orhan Pamuk Aziz Sancar Edebiyat Ödülü Kimya Ödülü Türk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ