İSVEÇ İSTİHBARAT TEŞKİLATI 5G’NIN RİSKLERİNİ ARAŞTIRIYOR

Telefon şirketleri 5G olarak bilinen yeni kuşak dijital sistemi kuruyorlar. Bu sistemin İsveç İstihbarat Teşkilatı’nca (SÄPO), 5G ağlarındaki güvenlik risklerinin çok büyük olduğuna karar verildi ve inceleme başlatıldı.

İSVEÇ İSTİHBARAT TEŞKİLATI 5G’NIN RİSKLERİNİ ARAŞTIRIYOR
İSVEÇ İSTİHBARAT TEŞKİLATI 5G’NIN RİSKLERİNİ ARAŞTIRIYOR Admin
Bu içerik 742 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Dagens Nyheter'e göre, İsveç İstihbarat Teşkilatı (Säpo) şimdi İsveçli mobil operatörlerin genişleme planlarını gözden geçiriyor.

Säpo'dan Gabriel Wernstedt gazeteye’ “Hükümet 4G ve gelecekteki 5G gibi iletişim ağlarının kritik bir altyapı olduğunu ve yüksek koruma değerine sahip olduğunu değerlendirdi” açıklamasını yapıyor.

Säpo, İsveç Silahlı Kuvvetleri ve İsveç Posta ve Telekom Ajansı ile birlikte, 5G ağlarının İsveç’te kurulmaya başlaması ile ilgili olabilecek  riskler açısından operatörlerin gözden geçirilmesini başlattı Bu sistem çok daha hızlı veri iletimi sağlaması açısından önemli bir avantaja sahip bulunuyor. Bu sistemin insan sağlığı açısından da riskleri bulunduğu yaygın bir konu olarak zihinlaeri meşgul ediyor. Bu nedenle, İngiltere’nin başkenti Londra’da insanlar 5G telefonmastlarına zarar vermişlerdi.

Yetkili makamların gördüğü riskler ağların dış kontrolü, İsveçli müşterilerin telefon dinleme ve takibi.

İstihbarat Polisi basın sekreteri Gabriel Wernstedt gazeteye, ”Hükümet 4G ve gelecekteki 5G gibi iletişim ağlarının kritik altyapı olduğunu ve yüksek koruma değerine sahip olduğunu değerlendirmiştir. Bu nedenle, devletin güvenlik durumundaki değişiklikleri dikkate alması ve yabancı güçten etkilenemeyecek ve kontrol edilemeyen iletişim yollarını sağlamalıdır” diyor

Bu sonbaharda İsveç Posta ve Telekom Ajansı 5G frekanslarının hakları için bir açık artırma düzenleyecek. Birçok ülkede, Çin Huawei, Çin devletine yakın bağlantılar nedeniyle bir güvenlik riski olarak seçildi ve şirketin ekipmanını 5G ağlarında durdurdu.

İsveç'te şirkette böyle bir kısıtlama yoktur, ancak dijital güvenlik uzmanı Leif Nixon DN'ye operatörlerin gereksinimlerinin muhtemelen şirketin ekipmanını kullanmanın mümkün olmayacağı kadar katı olduğunu söylüyor.

İsveç İsveç İstihbarat Teşkilatı SÄPO Dagens Nyheter 5G Çin Huawei İsveç Posta ve Telekom Ajansı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ