İSVEÇ, AMERİKA LEHİNE RUSYA KARŞI CASUSLUK YAPIYOR

İsveç’in yıllardır Amerika adına Rusya’ya casusluk çalışmaları yaptığı bilinen bir gerçek. İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt: “İsveç - Rus ilişkilerini hiçbir şekilde etkilenmez” görüşünü ileri sürüyor. NSA (National Security Agency, ABD’nin Ulusal Güvenlik Kurumu)’nın uluslararası dinleme skandalı ve İsveç’in Amerika adına Rusya’yı gözetlemesi konusunda Dışişleri Bakanı Carl Bildt oldukça iyimser bir tablo çiziyor.

İSVEÇ, AMERİKA LEHİNE RUSYA KARŞI CASUSLUK YAPIYOR
İSVEÇ, AMERİKA LEHİNE RUSYA KARŞI CASUSLUK YAPIYOR
Bu içerik 1409 kez okundu.

İsveç FRA (Ulusal Savunma Radyo Kurumu)’nun ABD’ye yardım amaçlı Rusya’nın siyasi yönetimialeyhineni casusluk yapmasının ortaya çıkmasından sonra, Carl Bildt’e yönetilen sorular, İsveç-Rus ilişkilerini ne ölçüde etkileyeceği üzerinde yoğunlaştı.
 

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, İsveç Televizyonu (SVT) “Casusluk konusundaki bilgilere yorum yapamam” diyerek, olayın sorumluluğunu almak istemediğini ima etti. Herşeye karşın bu durumun Rusya’yla olan ilişkileri etkilemeyeceğini inandığını söylemekle yetindi.
 

Ayrıca, ”Hiçbir şekilde, bunun Rusya tarafından not edildiğini bile zannetmiyorum ki” diyor, OSSE (Avrupa’da Güvenlik ve İşbirliği Örgütü)’nun Ukrayna’daki bir bakanlık toplantısında bulunan Carl Bildt.
 

Stockholm’deki Rus Büyükelçiliğinin basın danışmanı, Aleksander Tasjedko, İsveç Haber Ajansı (TT)’na beklemede olduklarını belirterek: “Şu anda resmi bir açıklama yapmak istemiyoruz. Ama, bunu tabii ki, dikkatlice takip etmekteyiz” ifadelerini kullandı.
 

TT’nin “bu ne ölçüde ciddi olarak Rusya ve İsveç ilişkilerini etkileyebilir” sorusuna ise;Şimdilik bekleyelim ve görelim. Öncelikle tam olarak konuyu anlamak için tüm tv-proğramını izleme niyetindeyiz. Ama eğer sabah rapor edilenin gerçeklerle uyuyorsa, o zaman tabii ki de ciddi sorular ortaya çıkıyor” demektir diyor, Aleksander Tasjedko.
 

İsveç Postası

Carl Bildt FRA Amerika Casusluk Rusya NSA İsveç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ