ANDERS TEGNELL: “KORONAVİRÜSÜ İSVEÇ’TE ARTTI”

Devlet epidemiyoloğu Anders Tegnell Ağustos ortalarında inişe geçen virüsün tekrar artmaya başladığını söyledi. Bunun nedeninin gençler olduğunu ifade etti.

ANDERS TEGNELL: “KORONAVİRÜSÜ İSVEÇ’TE ARTTI”
ANDERS TEGNELL: “KORONAVİRÜSÜ İSVEÇ’TE ARTTI” Admin
Bu içerik 555 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’te 11 Marttan itibaren yayılmaya başlayan koronavirüsü Temmuz  ve Ağustos ortalarında düşüş seyrine girmişti. İsveç Halk Sağlığı Kurumu çalışanı devlet epidemiyoloğu Anders Tegnell, virüsün tekrar artmaya başladığını duyurdu. Tegnell, “Temmuz ayında yaşadığımız hızlı düşüşün ardından arttı. Esas olarak artış genç yetişkinler arasında görülüyor” ifadelerini kullanıyor.

Korovirüsün yayılma hızı R- sayısıyla ölçülebiliyor. R-sayısı, bir enfeksiyonun ne kadar hızlı yayıldığının bir ölçüsüdür. R sayısı ne kadar yüksekse, enfeksiyonun yayılması o kadar yüksek olur. Sıklıkla konuşulan sınır 1.0'dır. R sayısı 1.0'ın altındaysa, bu, her hasta kişinin her birine birden az kişiyi enfekte ettiği anlamına gelir, bu da enfeksiyonun durmak üzere olduğunun bir işaretidir.

Haziran ayının ortasından bu yana, İsveç'in kovid-19 için R-sayısı yavaşça düştü ve göreceli olarak 1.0'ın altında sabit kaldı. Temmuz ayında rakam 0,5 civarına düştü. Ama sonra tekrar ortaya çıktı. Ağustos ayının sonlarına doğru bir hafta içinde sayı 1,2'nin üzerine çıktı. Mart ayında R-sayısı 1,7’ye kadar çıkmıştı.

Bu durumu devlet epidemiyoloğu Anders Tegnell, İsveç haber ajansı TT’ye verdiği demeçte “Enfeksiyonun artan yayılmasından özellikle genç yetişkinler sorumluydur. Ağustos ayının başından itibaren gördüğümüz artış, esas olarak yürürlükteki önerilere gerçekten uymayan 20-40 yaş arası insanları etkiledi.” yorumunu yapıyor. Genç yetişkinlerin kuralları hiçe sayan davranışlar sergilemesi, kalabalık ortamlar oluşturmaları bunun en önemli nedenleri arasında bulunuyor.

Virüsün tekrar artmaya başlamasından endişeli misiniz, sorusuna ise Tegnell, “Elbette mümkün olduğunca düşük seviyelere inmek istiyoruz. Ancak, doğrudan endişe verici değil, çünkü esas olarak sağlık çalışanları ya da yaşlıların bakımını büyük ölçüde etkilemedi. En önemlisi sayının artmaya devam etmemesi” diyor.

İsveç Anders Tegnell koronavirüsü kovid-19 epidemiyolog TT
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ