MALMÖ’DE KUR’AN’IN YAKILMASINA İZİN ÇIKABİLİR

Danimarkalı aşırı sağcı politikacı Rasmus Paludan Malmö’nün Rosengård semtinde bir Cuma namazı öncesi cami önünde Kur’an yakma başvurusuna polisten izin çıkmamıştı. Bu başvuruyu sokak ressamı Dan Park yaptı. Rosengård’dan 6 km uzaktaki Fridhemstorget Meydanı’nda eylemi gerçekleştirmesine izin verilebileceği tahmin ediliyor.

MALMÖ’DE KUR’AN’IN YAKILMASINA İZİN ÇIKABİLİR
MALMÖ’DE KUR’AN’IN YAKILMASINA İZİN ÇIKABİLİR Admin
Bu içerik 647 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Danimarkalı aşırı sağçı politikacılar, İsveçli bazı ressamlar insanların Müslümanların dinsel duygularıyla oynamak ve onları kışkırtmak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Danimarkalı aşırı sağcı Rasmus Paludan daha öncede ülkesinde, Norveç'te ve Finlandiya'da Kur’an yakma eylemi gerçekleştirmişti. Bu eylemini Malmö kentinde göçmenlerin çoğunluklu yaşadığı Rosengård semtinde gerçekleştirmek istedi. Polis, bu isteğe “hayır” dedi

Bu kez sokak ressamlığı yapan ve daha öncede İslama yönelik söylemleri ve eylemleriyle tanınan ırkçı Dan Park izin için başvuruda bulundu. Polis, Rosengård semtinde değilde, oradan 6 km uzaklıktaki Fridhemstorget Meydanı’nda eylemi gerçekleştirmesine yeşil ışık yakma olasılığı olduğu polisin kendi ifadelerinden anlaşılıyor. Malmö Polis basın sözcüsü Calle Persson, “Toplanma özgürlüğü ve özgür fikir oluşturma, anayasamızın önemli direkleridir. Kişilerin söyleyeceklerini düşündüğümüz şeyleri önceden sansürleyemeyiz” diyor.

Malmö’de ve çevresinde bulunan 18 cami derneği polise gönderdikleri yazıda bu olayın “farklı gruplara karşı kin ve nefret söylemi, kışkırtmaya yönelik" olduğunu belirttiler. Yazıda, “Dini sembollerin ve diğer kitapların yakılması tarihsel olarak nefret ve hoşgörüsüzlüğün bir ifadesi olmuştur. Pek çok Hıristiyan için Kutsal Kitap, Tanrı'nın sözünden çıkmış olsa bile kutsal bir kitaptır. İncil'i, Tevrat'ı veya Kuran'ı yakmak, konuşma özgürlüğünün veya demokrasinin bir ifadesi değildir. Kuran'ın planlanan yakılması, saf ırkçı nefretin bir ifadesidir, başka bir şey değildir. Hepimiz biz Müslümanları grup olarak küçük düşürmek ve aşağılamak içindir. Etnik gruplara yönelik bu kışkırtmaya izin verilmemeli” denildi.

Malmö ve çevresinde yaşayan Müslümanların bu tür kışkırtmalara gelmeyeceklerini tahmin ediyoruz. Malmö halkı bu kişilere destek vermediklerini daha önceki kırşkırtmalarda ortaya koymuştu.

İsveç Malmö Kuran yakma İslam Rasmus Paludan Dan Park Rosengård Danimarka Norveç Finlandiya Malmö Polisi Calle Persson
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ