ULF KRİSTERSSON: “ÇETE ÜYELİĞİNE CEZA GETİRİLSİN”

Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Ulf Kristersson dijital ortamda yaptığı ‘yaz konuşması’ında çetelere yönelik, “Birçok insanın hayatını mahvediyorlar. Ciddiye almalıyız” diyerek, bir suç örgütüyle temasa geçmenin ya da bu örgütlere katılmanın cezai bir suç olduğunu öne sürüyor ve bu yönde yasa yaptırımı istiyor.

ULF KRİSTERSSON: “ÇETE ÜYELİĞİNE CEZA GETİRİLSİN”
ULF KRİSTERSSON: “ÇETE ÜYELİĞİNE CEZA GETİRİLSİN” Admin
Bu içerik 496 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

İsveç’te mafyalaşmış sokak çeteleri son 15 yıldır polisi ve adalet kurumlarını oldukça meşgul ediyor. Tehditler, yaralamalar, öldürmeler ve bombalı saldırılar halkta oldukça büyük tedirginlikler yaratıyor. İsveç polisi bir türlü bu çetelerin faaliyetlerini önleyemiyor ve ortadan kaldıramıyor. Bu mafyalaşmış çeteler organize suç örgütlerine dönüşerek, uyuşturucu, silah ve harç toplama gibi etkinliklerini hâlâ sürdürüyorlar.

İsveç’te parti liderlerinin geleneksel hale getirdikleri “Almedal Yaz Konuşmaları” bu yıl korona gölgesinde kalarak dijital ortamda gerçekleştiriliyor. Hafta başında Strängnäs’te bir konuşma yapan Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Ulf Kristersson, çete üyeliğine sahip olmanın cezalandırılmasını istedi. Bu konuda bir yasa hazırlanması gerektiğini vurguladı. Kristersson, “Birçok insanın hayatını mahvediyorlar. Ciddiye almalıyız” sözlerin sarfetti.

Parti Başkanı Ulf Kristersson bugün Dagens Nyheter Gazetesi’ne verdiği demeçte konuşmasındaki bölümleri tekrarlayarak, “Bir çeteye katılmayı suç haline getirmeliyiz. Suç çetelerinin bir parçası olmayı cezai bir suç haline getirmek kaçınılmaz olmuştur. Kanun, teröristleri durdurmak için var olan kanuna benzer olabilir” açıklamasını yapıyor. Ayrıca, “Bir suç örgütüyle temasa geçmenin ya da bu örgütlere katılmanın cezai bir suç olduğunu” öne sürüyor.

Ulf Kristersson bir örnek verilmesi gerekiyorsa diyerek, geçen hafta bir çete örgütünün İsveç’in batı kenti Göteborg’da yol keserek kontrol yapmasını gösteriyor ve “Bir suç çetesine katılımı neyin oluşturabileceğine bir örnek, barikatlar kurmak veya farklı suç çetelerinin katıldığı toplantılar düzenlemektir. Böylelikle polise, son günlerde Göteborg'da gördüğümüz faaliyetlere karşı harekete geçmesi için yeni fırsatlar verecektir” ifadelerini kullanıyor.

Gazetecinin, “Polis, sert önlemler yeterli değil” sorusuna ise, “Daha uzun cümlelerin yeterli olduğunu kimse söylemedi. Ancak polise daha fazla araç sağladığından ve daha uzun süre tutuklu kalanlar yeni gençleri çetelere katamayacağından uzun cezaların gerekli olduğuna inanıyoruz. Ancak üreme alanını kırmak istiyorsanız, önleyici konuları ciddiye almalısınız. Katkı payı tavanı veya refah için yeterlilik gibi bir dizi şey gereklidir. O zaman bu alanların çoğunda birçok okul başarısızlığımız var” görüşlerini dile getiriyor.

Ilımlı Muhafazalkar Parti Başkanı gazetedeki uzun söyleşisinde önemli şeyler dile getiriyor. İsveç eğitim sistemi içerisinde yetişen gençleri bu konularda her türlü yöntemlere bilgilendirmek, okullardaki olumsuzlukları ortadan kaldırmak ve öğrencileri günün koşullarına göre donatmak önemli bir konu olarak hükümetlerin önünde duruyor. Kalabalık sınıflar, öğretmen açığı ve günü kurtarmak için yapılan çalışmalar öğrencilerin yetersiz olarak mezun olmalarının önünü açıyor. Dolaysıyal, iş bulamayan düşük eğitimli özellikle de göçmen gençler çetecilik oynamak ya da başka çetelerin ağlarına düşüyor.

Ulf Kristersson Ilımlı Muhafazakar Parti çete mafya ceza yasa Dagens Nyheter Strängnäs Yaz Konuşmaları Almedalen çete üyeliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ