MALMÖ’DE GECE BOYUNCA İSYAN VARDI

Danimarkalı aşırı sağçı Stram Kurs Partisi Başkanı Rasmus Paludan Malmö’de göçmenlerin yoğun olarak bulunduğu Rosengård’da Cuma günü bir cami önünde Kuran yakma eylemine polis izin vermemişti. Rasmus taraftarı 15 kişi Büyük Meydan’da toplanarak Kuran yaktılar. Polis olaya müdahale etti. Kişiler, halkta kin ve nefret duyguları yaratmak ve kışkırtma girişiminden gözaltına alındı.

MALMÖ’DE GECE BOYUNCA İSYAN VARDI
MALMÖ’DE GECE BOYUNCA İSYAN VARDI Admin
Bu içerik 797 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Danimarkalı aşırı sağçı Stram Kurs Partisi Başkanı Rasmus Paludan Müslümanları kışkırtmaya devam ediyor. Malmö’de Cuma günü namaz öncesi Kuran yakma eylemine polis izin vermedi. Bunun üzerine ırkçı sokak ressamı Dan Park polisin izin vermeyişini Malmö İdare Mahkemesi’ne taşıyarak izin istedi. Mahkeme de bu isteği geri çevirdi. Malmö’ye gelmek isteyen Rasmus Paludan sınırdan geri çevrilerek İsveç’e 2 yıllık giriş yasağı verildi. Fakat Dan Park’ın da kışkırtmasıyla ırkçı 15 kadar kişi Büyük Meydan’da akşam saatlerinde Kuran-ı Kerim yakarak tekmelediler. Polis, olaya müdahale ederek kişileri halkta kin ve nefret duyguları yaratma ve başka bir gruba karşı kışkırtma girişiminden gözaltına alındı.

Bu olayın duyulması üzerine Malmö’nün göçmen ağırlıklı semti Rosengård’da toplanan 300 kadar kişi semtin yakınındaki Amiral Caddesini kapatarak eylem yapmaya başladılar. Olaya müdahale eden polislere taş ve yanıcı maddelerle karşı koydular. Polis, göstericileri sakinleştirmede yetersiz kaldı. Göstericiler sokak ateş ve araba tekerleği yakarak, bazı yerlerde arabaları ateşe vererek ve “Allahu EkberAllah büyüktür” sloganları atarak polislere direndiler.Polislerden bazıları atılan taşlardan hafif biçimde yaralandı.

Olaylar gecenin 03.00’ne kadar devam etti. Polis bazı göstericileri yakalayarak gözaltına aldı. Trafiğe kapatılan cadde ve sokaklar ulaşıma açıldı. Cadde ve sokaklar yanıcı maddelerden, taşlardan temizlenmeye başladı. Temizliğe çevre halkı da katıldı. Bugün (Cumartesi), polis ve Sosyal Hizmet elemanları semtte gelerek halkla görüşmeler yapacaklar. Gözaltına alınanlar sabah saatlerinde serbest bırakıldılar.

Aşırı sağcı Rasmus Paludan “Kuzeyi İslamlaştırma” politikalarına karşı çıktığını ve kuzey ülkeleri için  “İslam’ın en büyük tehlike” olduğunu ileri sürüyor. Fırsat buldukça da Kuran yakarak bu politikaya karşı çıkıyor. Rasmus Paludan eylemlerini Norveç, Finlandiya’da gerçekleştirmiş ve oralarda bacon’a sarılı kuran yakmıştı. İsveçli kurumlar Paludan’ın girişimlerine izin vermemişlerdi. İsveç’in ırkçı parisi “İsveçdemokratları” da İslam ve göçmen karşıtı söylemleriyle kendisine taraftar toplamaya çalışıyor. Son anketler bu partinin yüzde 20 oyları olduğunu gösteriyor.

İsveç Malmö isyan aşırı sağcı ırkçı Rasmus Paludan Dan Park Kuranı Kerim yakma Rosengård Protesto gösteri Allah Büyüktür İslam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ