RASMUN PALUDAN”IN STRAM KURS PARTİSİ TARAFTARI KİŞİLER RİNKEBY’DE KURAN YAKTI

Danimarkalı aşırı sağcı politikacı Rasmus Paludan Stockholm’un 5 değişik yerinde ve göçmenlerin yoğun oturduğu bölgelerde bu hafta içinde Kuran’ı yakacağını duyuırmuştu. Stram Kurs adlı partisinin birkaç taraftarı sabah saatlerinde Rinkeby’de Kuran’ı yakma girişiminde bulundu. Ateş verilen Kuran’ın video çekimi yapıldı. Kişiler bir arabayla hızla olay yerinden uzaklaştılar.

RASMUN PALUDAN”IN STRAM KURS PARTİSİ TARAFTARI KİŞİLER RİNKEBY’DE KURAN YAKTI
RASMUN PALUDAN”IN STRAM KURS PARTİSİ TARAFTARI KİŞİLER RİNKEBY’DE KURAN YAKTI Admin
Bu içerik 789 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Danimarkalı aşırı sağcı politikacı Rasmus Paludan ve partisinin taraftarları Müslümanları kışkırtmaya devam ediyor. Geçen hafta Rasmus Paludan göçmenlerin yoğun olarak oturdukları Stockholm’un 5 değişik bölgesinde Kura’ı yakacağını duyurmuştu. 28 Ağustos’ta izinsiz Malmö’de Kuran yakan tarafları ardından göçmenlerin yoğun oturduğu Rosengård semtinde olaylar başlamış ve gecenin saat 03.00’ne kadar sürmüştü. Bu olaylardan sonra Paludan, “Olayların çıkacağını biliyordum” yorumunu yapmıştı.

Bu sabah saatlerinde bir arabayla Rinkeby’ye gelen kişi ya da kişiler Kuran’ı ateş vermiş ve videoya kaydetmişlerdi. Video görüntüleri Samnytt adlı internet haber gazetesinde yayınlandı. Polis, Kuran’ı yakan kişilerin kullandığı arabanın peşine düştü.

Rasmus Paludan ve taraftarlarının İslamı aşağılamak, kötülemek amaçlı gösteriler yapmak ve Müslümanları kışkırtarak olayların çıkmasına yönelik olduğu anlaşılıyor.

Rasmus Paludan taraftarlarının “Kuran yakma” izni için başvurular yapmışlardı. Stockholm Polisinden Towe Hägg, “İşlemler hâlâ devam ediyor. Başvuru birçok yeri ve zamanı kapsamaktadır ve başvuran belediyeler ve ilçeler ile bu konuda bir diyaloğumuz vardır. Davanın koşulları karmaşık ve zaman alıcıdır” değerlendirmesini yapıyor. Bu rağmen Paludan taraftarları kaçak olarak Kuran yakma eylemini Rinkeby’de gerçekleştirmelerine engel olunamıyor.

Irkçıların adı daha önce Avpixlat olan nefret sitesi ad değiştirerek Samnytt olmuştu. Samnytt sitesinde yayınlanan bir klip, üzerinde "İslam'ı sikeyim" mesajıyla gömlek giymiş bir adamın Rinkeby'nin merkezinde Kuran'ı nasıl yaktığını gösteriyor.

Video Klibi bir dakika uzunluğunda ve neredeyse boş bir meydanda geçiyor. Videodaki adam şöyle diyor: “Stram Kurs, biz Rinkeby'deyiz. Kuran yakıyoruz. İsveç Demokratları ya da İsveç İçin Alternatif partilerine oy verin ve Stram Kurs’u destekleyin” diye konuşuyor.

Stockholm Polisinden Towe Hägg Kuran yakma olayından sonra, “Rinkeby'deki Kuran yakma olayıyla ilgili sosyal medyada yer alan içerikleri gördük. Polisimiz oradaydı ve kontrol ettiler. Fakat rapor edecek hiçbir şey yoktu. Sosyal medyadaki mevcut bilgiler üzerine, etnik gruplara yönelik bir kışkırtma raporu yazıldı” diyor.

İsveç Rasmus Paludan Kuran Yakma Rinkeby Stockholm Polisi Towe Hägg kışkırtma samnytt İsveç Demokratları İsveç İçin Alternatif Stam Kurs aşırı sağcı Stockholm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ