İSVEÇ POLİSİ MAFYALAŞMIŞ AİLELERİN KAYDINI TUTUYOR

İsveç’te son 30 – 40 yıldır başlayan mafyalaşmış sokak çeteleri her geçen gün pozisyonlarını güçlendiriyorlar. İsveç İstihbarat Polisi 50’ye yakın akraba bazında mafyalaşmış gruplar bulunduğunu açıklıyor.

İSVEÇ POLİSİ MAFYALAŞMIŞ AİLELERİN KAYDINI TUTUYOR
İSVEÇ POLİSİ MAFYALAŞMIŞ AİLELERİN KAYDINI TUTUYOR Admin
Bu içerik 1147 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

İsveç’te son on yıldır mafyalaşmış sokak çetelerinin eylemleri kamuoyunda hem gündem oluştururken hem de korku yaratıyor. İnsanlar geceleri sokağa çıkmaya çekindiklerini zaman zaman basın yoluyla dile getiriyorlar. Bu hafta açılan meclisin ilk parti liderleri tartışmasında da çete suçları konusunu güne damgasını vurdu. Parti liderleri buna mutlaka bir çözüm bulunmasını istiyorlar.

İsveç’in Güney Bölgesi İstihbarat Genel Müdürü Mats Karlsson Sydsvenskan Gazetesine verdiği demeçte, Kararlaştırılmış ve onaylanmış veri tabanımız var” diyor. Karlsson, mafyalaşmış aile bireylerin ve akrabalarının hepsini aynı kefye koymanın doğru olmadığını da savunarak, “Bunun tersini yapmamalıyız, sırf birisi akraba olduğu için bilgi toplamamalıyız. Bilgi suçluya dayanıyor. Bütün bir aile dahil olmak zorunda değil” ifadelerini kullanıyor.

Polis elinde aile bazlı suç şebekelerinin listesinin bulunduğunu belirtiyor. Bu tür çalışmaların büyük bir sessizlik içerisinde bir yıldan fazla bir zaman yürütüldüğünü ve kayıtlarının tutulduğun da dile getiriyor.

Geçen hafta Cumartesi günü Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mats Löfving, İsveç Radyosu Ekot'un "Cumartesi röportajı" nda İsveç'te 40 aile temelli suç şebekesi olduğunu söyledi. Löfving, “Bu klanlar(aşiretler), yalnızca suçu organize etmek ve sistematikleştirmek amacıyla İsveç'e geldi. Güç yaratmak için çalışıyorlar, büyük bir şiddet kapasiteleri var ve para kazanmak istiyorlar. Ve bunu uyuşturucu suçlarında, şiddet suçlarında, haraçta yapıyorlar” açıklamasında bulundu.

Güney Bölgesi İstihbarat Genel Müdürü Mats Karlsson gazeteye 2013 yılında, polisin Roman ailelerini kaydını tutuğu Roman siciliyle ilgili skandal ortaya çıktı. Mats Karlsson, o zaman yapılan hataların artık tekrarlanmayacağını söylüyor. Mats Karlsson devamla, “Ne tür bir ödev yaptığınızı, bunu nasıl halletmemiz gerektiğine dair büyük bir aygıtı nasıl oluşturduğunuzu görüyorum. Çünkü veri koleksiyonlarına ihtiyacımız var. Mahkum edilmemiş, belki şüpheli bile olmayan kişilerle ilgili verileri işlemek için kazandığımız büyük bir güven” diyor.

İsveç İstihbarat Teşkilatı (SÄPO) içerisindeki birim NOA yetkilisi Linde H Staaf: "Devlet güç tekelini kaybetme riskiyle karşı karşıya" görüşünü paylaşıyor.

İsveç Mats Karlsson Polis Güney Bölgesi Sydsvenskan İsveç İstihbarat Teşkilatı SÄPO NOA Linde H Staaf çeteleşme mafyalaşma aile aile suç şebekeleri klan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ