ILIMLI MUHAFAZAKAR PARTİDEN ÇETELERE YÖNELİK REFORM PAKETİ

Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Ulf Kristersson bugün düzenlediği basın toplantısında sokak çetelerine ve işlenen suçlara yönelik reform niteliğinde 10 maddelik bir paket sundu.

ILIMLI MUHAFAZAKAR PARTİDEN ÇETELERE YÖNELİK REFORM PAKETİ
ILIMLI MUHAFAZAKAR PARTİDEN ÇETELERE YÖNELİK REFORM PAKETİ Admin
Bu içerik 536 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç, mafyalaşmış sokak çetelerinin uyuşturucu, silah kaçakçılığı, insan ticareti, harç alma, tehdit gibi suçlar işleyerek toplumda hem korku yaratmak hem de düzenin bozulmak eylemlerinin bir türlü önüne geçemiyor.

Ilımlı Muhafazakar Parti hazırladığı reform niteliğindeki 10 maddeyle çetelerin önlerini alabileceğini iddia ediyor. Mafyalaşmış sokak çetelerinin İsveç için büyük bir tehlike olduğuna inaıyorlar. İsveç’te 1980’li yıllardan bu yana yavaş yavaş gelişen ve son on yılda doruğa ulaşan bir çeteleşme olayı yaşanıyor. İsveç İstihbarat Teşkilatı 40 - 50 kadar aile ve akraba bazlı çete grubu olduğunu ve bunların yan kollarıyla 400’e ulaştığını ve ayrıca başka çetelerle durumun çok çok vahim olduğunu belirtiyor. Teşkilatın organize suçlara yönelik birim NOA yetkilisi Linde H Staaf: "Devlet güç tekelini kaybetme riskiyle karşı karşıya" görüşünü ileri sürüyor.

Ilımlı Muhafazakar Parti’nin hazırladığı ve kalıcı olarak nitelendirdiği 10 maddelik reform paketi  şöyle:

1. Çete suçlularına çifte ceza modeli getirin

2. Denetleme noktaları sistemi kurun

3. Anonim tanıklardan oluşan bir sistemi hayata geçirin

4. Bir suç çetesinin parçası olmak cezai bir suç olmalıdır

5. Polise çete üyelerini durdurmak ve izlemek için büyük ölçüde artırılmış fırsatlar verilmelidir

6. Çocukların suça bulaşmasını önlemek için daha fazla LVU (Gençlerin bakımına ilişkin özel hükümler içeren yasalar) bakımı

7. Gizlilik mevzuatında yeni bir ana kural: yetkililer tüm ilgili bilgileri Polisle paylaşmalıdır

8. İlgili tüm makamların kanun uygulama çalışmalarına aktif olarak katkıda bulunmaları için yeni kılavuz ilkeler getirilmelidir

9. Daha fazla çete üyesi İsveç'ten ihraç edilmelidir

10. "Para için gidin" - suçluların mallarına el koymak daha kolay olacak

Ilımlı Muhafazakar Parti ayrıca bazı görüşlerini de ifade etmeye çalışır. Şöyleki, “İsveç'te çete şiddeti artıyor. Yalnızca son dört yılda, 1.100'den fazla silahlı çatışmada 150'den fazla kişi öldü. Polis, savunmasız bölgelerdeki suç şebekelerinde başkalarını vurmaya hazır 5.000 üye olduğunu tahmin ediyor. Ayrıca, birçoğu sadece suç işlemek amacıyla İsveç'e gelen yaklaşık 40 suç aşireti (klanı) var.

Çeteler, şiddetli sermayeleriyle, insanların ifade vermeye cesaret edemediği ve devletin giderek yok olduğu paralel toplumlar yaratır. Giderek daha küçük çocuklar okula gitmek yerine izci, tamirci ve hatta bazen katil olarak işe alınmaktadır. Çete şiddetinden en çok etkilenenler, kendileri için doğru olanı yapmak isteyen sıradan insanlardır. En kötü durumda, mağdur olan çocuklardır.

Bu, İsveç için şu anda aktif olan herhangi bir İsveçli politikacının hayal edemediğinden daha büyük bir tehdittir. Suç sistemiktir. Çeteler, İsveç'in yerli teröristleri gibidir. Demokrasimizin tüm gücüyle buluşmalılar. Bu nedenle, özellikle çete suçlularını hedef alan ve eğilimi tersine çevirebilecek kalıpları bozan önlemlere ihtiyaç vardır.”

Ilımlı Muhafazakar Parti Ulf Kristersson 10 Maddelik Reform Paketi çete mafya organize suçlar suç çeteleşmiş aileler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ