NOBEL ÖDÜLLER HAFTASI BAŞLADI

Dünyanın en prestijli ödüllerinden biri kabul edilen Nobel, bu hafta dağıtılmaya başlandı. Farklı kategorilerde bu hafta içerisinde ödüller sahiplerini bulurken ilk ödülleri kazanan isimler belli oldu. Fizyoloji ve tıp alanında ödülü kazanan ikişiler Alter, Houghton ve Rice oldu. Bu bilim insanlarına ödül Hepatit C'nin buluşu için verildi.

NOBEL ÖDÜLLER HAFTASI BAŞLADI
NOBEL ÖDÜLLER HAFTASI BAŞLADI Admin
Bu içerik 462 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Dünyanın en prestijli ve köklü ödülleri bu hafta sahiplerini buluyor. İsveç’in başkenti Stockholm’daki Karolinska Enstitüsü’nde bugün düzenlenen tören ile fizyoloji ve tıp alanında Nobel ödülü kazananlar açıklandı.

Koronavirüsü sebebiyle etkinlik sanal olarak gerçekleşirken, fizyoloji ve tıp alanında ödülü kazananların adları açıklandı. Hepatit C’yi keşfeden ABD’li bilim insanları Harvey J. Alter, Charles M. Rice ve İngiliz bilim insanı Michael Houghton’ın ödülü kazandığı duyuruldu.

10 MİLYON KRON ÖDÜL ALACAKLAR

Ödül komitesi tarafından yapılan açıklamada, “Ödüle layık görülen bilim insanlarının çalışmalarından önce Hepatit A ve B virüslerinin bulunuşu çok kritik adımlardı. Fakat Hepatit C’nin bulunuşu kronik hepatit vakalarının sebeplerini ortaya çıkardı ve milyonlarca insanın yaşamını kurtaran kan testleri ve ilaçların geliştirilmesinin önünü açtı” ifadesi kullanıldı.

Ödülün doğası geleneği, Nobel genelde geçmişte büyük buluşlar yapan ve geliştirdikleri tedavi yöntemleriyle günümüzü etkileyen bilim insanlarına veriliyor. Ödülü kazananlara altından bir madalyanın yanı sıra 10 milyon İsveç kronu (yaklaşık 956 bin euro) ödül veriliyor.

İsveç Nobel Haftası Nobel Ödülleri Alfred Nobel Karolinska Enstitüsü Fizyoloji ve Tıp Ödülü Harvey J. Alter Charles M Rice Michael Houghton Hepatit C buluş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ