NOBEL FİZİK ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ BELLİ OLDU

2020 Nobel Fizik Ödülü'nü kazananlar açıklandı. Bilim insanları Roger Penrose, Reinhard Genzel ve Andrea Ghez ödülün sahipleri oldu.

NOBEL FİZİK ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ BELLİ OLDU
NOBEL FİZİK ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ BELLİ OLDU Admin
Bu içerik 542 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

2020 Nobel Fizik Ödülü üç bilim insanı arasında paylaştırıldı. Bilim insanları İngiliz Roger Penrose, Alman Reinhard Genzel ve ABD’li Andrea Ghez arasında paylaştırıldı. İngiliz bilim insanı Roger Penrose ödülün yarısını alacak ve diğer yarısı iki bilim insanı arasında paylaştırılacak.

Bilim insanları kara deliklerin buluşuna yaptıkları katkıdan katkıdan ötürü ödüle layık görüldükleri açıklandı. Nobel Komitesi'nden yapılan açıklamada, ödülün yarısının Penrose'ye "genel görelilik teorisinin karadeliklerin oluşumuna yol açtığını gösterdiği için" verildiği, diğer yarısının ise Genzen ile Ghez'e "görünmez ve son derece ağır bir nesnenin galaksimizin merkezindeki yıldızların yörüngelerini yönettiğini keşfetmeleri" nedeniyle verildiği belirtildi.

Nobel komitesi “Evrenin en ilgi çekici olaylarından biri” olarak tanımladıkları kara deliğin buluşu için 3 bilim insanını tebrik etti. Oxford Üniversitesi’nde bir profesör olan Roger Penrose, kara deliğin varlığını matematik kullanarak kanıtladığı için kazanırken, Max Planch Enstitüsü ve California Üniversitesi’nde çalışan Genzel ve California Üniversitesi’nde görevli Ghez, “görünmez ve aşırı derecede ağır nesnenin yıldızların uydusunda döndüğünü keşfettiği” için bu ödüle layık görüldü.

Nobel Fizik Ödülü, 1901'den bu yana her yıl fizik alanında insanlığa önemli katkı sunan kişilere veriliyor. Nobel Fizik Ödülü'nü bugüne kadar 3 kadın kazanmıştı. Amerikalı astronom Andrea Ghez'in Nobel alması ile birlikte bu sayı 4'e yükseldi. 1903'te Polonya asıllı Fransız kimyager ve fizikçi Marie Curie, 1963'te Alman asıllı ABD'li fizikçi Maria Goeppert-Mayer, 2018'de ise Kanadalı fizikçi Dana Strickland ödülün kadın sahipleri oldu.

İsveç Nobel Fizik Ödülü Roger Penrose Reinhard Genzel Andera Ghez Kara delik evren Nobel Komitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ