NOBEL KİMYA ÖDÜLÜ PAYLAŞTIRILDI

Kimya dalında bu yılki Nobel Ödülü Fransız bilim insanı Emmanuelle Charpentier ve Amerikalı Jennifer Doudna'ya verildi. Canlı organizmaların genomunu değiştirmek için kullanılabilecek sözde gen makası Crispr-Cas9'u keşfettikleri için ödül verildi.

NOBEL KİMYA ÖDÜLÜ PAYLAŞTIRILDI
NOBEL KİMYA ÖDÜLÜ PAYLAŞTIRILDI Admin
Bu içerik 700 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Nobel Kimya Komitesi başkanı Claes Gustafsson, “Artık tüm hücrelerde ve organizmalarda bulunan genlerin bilgilerini değiştirebileceğimiz” ifadelerini kullanıyor.

Çarşamba günkü açıklamadan önce bile, Emmanuelle Charpentier bu yılki Kimya Ödülü için bahşiş verilen favori oldu. Bu keşifleri yaptıklarında Umeå Üniversitesi'nde aktifti. Crispr-Cas9 geni, hücrelerdeki genetik hasarı onarmak için kullanılabilen canlı organizmaların genomunu düzenlemek için kullanılabilir.

Bu genetik araçta, hepimizi etkileyen muazzam bir güç var. Claes Gustafsson bir basın bülteninde, “Sadece araştırmada devrim yaratmakla kalmadı, aynı zamanda yeni tıbbi tedavilere yol açabilecek yenilikçi mahsullerle sonuçlandı” diye yazıyor.

Nobel Komitesi'nden Profesör Pernilla Wittung Stafshede, “Bu yılki ödülün harika bir ödül olduğunu ve birçok kişinin onu beklediğini söyleyebilirim” diyor.

İkili, genomda büyük bir hassasiyetle kesme ve yapıştırma becerisinde devrim yaratan sözde genetik makas Crispr için ödül aldı. Dolaysıyla teknoloji, bakterilerden daha büyük organizmalara kadar her şeyi, örneğin ilaç araştırmalarında model olarak işlev görebilmeleri için uyarlamak anlamına geliyor.

İsveç Nöbel Kimya Ödülü Gem makası Crispr-Cas9 Emmanuella Charpentier Jennifer Doudna Nobel Komitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ