NOBEL EKONOMİ ÖDÜLÜ DE SAHİPLERİNİ BULDU

2020 Nobel Ekonomi Ödülü’ne Amerikalı ekonomistler Paul Milgrom ve Robert Wilson layık görüldü. Ödül ikilinin müzayede teorisi üzerine yaptıkları çalışmalar nedeniyle verildi.

NOBEL EKONOMİ ÖDÜLÜ DE SAHİPLERİNİ BULDU
NOBEL EKONOMİ ÖDÜLÜ DE SAHİPLERİNİ BULDU Admin
Bu içerik 445 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Amerikalı ekonomistlerin ihale teorisindeki iyileştirmeler ve yeni ihale formatlarının buluşları nedeniyle 2020 Nobel Ekonomi Ödülü’ne layık görüldüğü belirtildi.

Nobel Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Paul Milgrom ve Robert Wilson’ın çalışmalarının topluma büyük fayda sağladığı ifade edildi.

Ekonomi ödülü sahibi Paul Milgrom 72 yaşında bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin Michigan eyaletinin Detroit şehrinde doğdu. Doktora derecesini Kaliforniya'daki Stanford Üniversitesi'nden aldı. Beşeri Bilimler Profesörü olarak Standford'da çalışmalarına devam ediyor.

Ödül sahibi 83 yaşındaki Robert Wilson ise, Amerika Birleşik Devletleri'nin Nebraska eyaletinin Cenevre kasabasında doğdu. Doktora derecesini Harvard Üniversitesi'nden aldı ve şu anda Kaliforniya'daki Standford Üniversitesi'nin Onursal Profesörü olarak görev yapıyor.

İki ekonomist, 10 milyon İsveç kronu (yaklaşık 1,1 milyon dolar) tutarında ödülü paylaşacaklar. Nobel ödülü kazananlar 10 Aralık’taki törene pandemi nedeniyle davet edilmiyorlar. 2020 yılı ödül sahipleri daha sonraki bir tarihte davet edilerek ağırlanacaklar.

İsveç 2020 Ekonomi Ödülü Paul Milgrom Robert Wilson İsveç Akademisi Nobel Komitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ