STOCKHOLM’DA ERMENİSTAN SALDIRGANLIĞI PROTESTO EDİLDİ

Ermenistan’ın 27 Eylül’de Dağlık Karabağ’da Azerbaycan mevzilerine saldırmasıyla başlayan savaş sürüyor. Moskova’da varılan ateşkes anlaşmasına karşın Ermenistan sivil yerleşim bölgelerini roket atışıyla vurmaya devam ediyor. Bu saldırılarda pek çok sivilin yaşamını yitirdiği Azerbaycan yetkililerince açıklanıyor.

STOCKHOLM’DA ERMENİSTAN SALDIRGANLIĞI PROTESTO EDİLDİ
STOCKHOLM’DA ERMENİSTAN SALDIRGANLIĞI PROTESTO EDİLDİ Admin
Bu içerik 982 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan’a ait Dağlık Karabağ bölgesinde ateşkes anlaşmasına karşın çatışmalar sürüyor. Ermenistan sınır boylarındaki Azerbaycan kentlerine roketlerle saldırıyor. Bu saldırılar sonucu pek çok sivilin yaşamını yitirdiği ve büyük maddi hasar meydana geldiği Azerbaycan yetkililerince açıklanıyor.

Ermenistan’ın saldırganlığı ve yaptığı katliamları protesto etmek amacıyla Stockholm’da ”İsveç Miting Komitesi” Sergel Meydanı’nda bir protesto mitingi düzenledi. Mitinge korona-pandemi’ne karşın 200’e yakın kişi Azerbaycan ve Türkiye bayraklarıyla katıldı.

Mitingde Azerbaycan Ulusal Marşı’nın okunmasıdan sonra konuşmalara geçildi. İngilizce, İsveççe Azerbaycan Türkçesi ile yapılan konuşmalarda Ermenistan’ın saldırganlığı kınandı ve işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesi istendi. Ermenistan’ın sivil yerleşim bölgelerine saldırılarının derhal durdurması istendi.

                        Azerbaycan diaspora Teşkilatı Başkanı İrade Söderberg    

Rusya ve Batı dünyasının, ABD’nin Ermenistan’ı destekleme tavırları eleştirildi. 1992 yılındaki Ermeni  işgali sonrası kurulan ”Minsk Grubu”nun oyalamadan başka hiçbir şey yapmadığı ve işgali meşrulaştırdığı savunuldu.

                             İsveç Azerbaycan Federasyonu Başkanı Erdal Karadağlı

Azerbaycan’ın haklı davasında her zaman yanında olan Türkiye’ye teşekkür edildi. Türkiye’nin yanı sıra Pakistan ve diğer destek veren ülkelerde unutulmadı. Ayrıca miting alanında sivillere karşı yapılan saldırıların fotoğrafları sergilendi.

                                 İsveç Azerbaycan eski başkanı Settar Sevigin

Mitinge katılanlar hep bir ağızdan sık sık ”Karabağ bizimdir, bizim olacak”, ”Ermenistan, Karabağ’dan defol” sloganlarını haykırdılar.

                                                        Türkan Cafarzadeh          

                                                                   Seavuş Yusufli

                                                           Rahim Sadıqbayli                                               Genç bir konuşmacı    

 

 

 

Stockholm protesto miting Ermenistan Azerbaycan Dağlık Karabağ Ermeni İşgali
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ