İSVEÇ HÜKÜMETİ PANDEMİ YASASI ÇIKARMAK İSTİYOR

Tüm dünyada yayılmaya devam eden koronavirüsü ülkeleri değişik önlemler almaya zorluyor. İsveç Hükümeti, insanların sıkışık ortamlarda bulunmalarını ve bu ortamlardan kaçınmaların asgariye indirmek için toplu taşıma ve alışveriş yerlerinde uymaları gereken önlemeler doğrultusunda yeni yasa hazırlığı içinde bulduğu basına yansıyan haberler arasında bulunuyor.

İSVEÇ HÜKÜMETİ PANDEMİ YASASI ÇIKARMAK İSTİYOR
İSVEÇ HÜKÜMETİ PANDEMİ YASASI ÇIKARMAK İSTİYOR Admin
Bu içerik 892 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Hükümete göre, Yasa, toplu taşıma araçlarındaki yolcu sayısını sınırlayabilmeli ve mağazalarda izin verilen açılış saatlerini ve ziyaretçi sayısını düzenlemelidir. Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren, ”Enfeksiyon Kontrol Kanunu ve Davranış Kuralları ile bugün yapamadığımız tedbirleri alabileceğimiz mevzuatı hızlı bir şekilde oluşturmanın bir yolunu bulmalıyız. Mevcut mevzuatın geçerli olmadığı alışveriş merkezleri, yüzme alanları, toplu taşıma araçları ile birçok karşılaştırma yapılmıştır.” değerlendirmesini yapıyor.

Dagens Nyheter Gazetesi’ne (DN) göre hükümet, toplu taşıma ve mağazalardaki  tıkanıklığı sınırlamak için geçici bir salgın yasası çıkarmak istiyor. Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren, ” Dikkatlice ele alınması gereken karmaşık bir mevzuattır. Çünkü anayasal olarak korunan özgürlükle sınırlıdır” diyor.

Ancak bu durum, neredeyse anayasal olarak korunan ve kısıtlanabilmesi gereken özgürlükler söz konusu olduğunda yapılması gereken zor bir değiş tokuş olarak yorumlanıyor.

DN'ye konuşan Lena Hallengren, ”Anayasal olarak korunan özgürlükle sınırlandığı için dikkatle ele alınması gereken karmaşık bir mevzuattır. Bunun insanların özgürlüğünün dengede olduğu karmaşık bir süreç olması nedeniyle çok dikkatli hazırlanmalıdır” diyor.

Lena Hallengren, ”Geçici yasanın ancak 2021 yazına kadar geçerli olabileceği” yönündeki umudunu da dillendirmek istiyor.

İsveç İsveç Hükümeti Pandemin yasa Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren DN Anayasal Özgürlükler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ