İSVEÇ, 70 YAŞ VE ÜSTÜ İÇİN ÖZEL ÖNLEMLERİ KALDIRDI

İsveç Hükümeti daha önce aldığı bir kararla 70 yaş ve üstü insanlar için özel covid-19 önlemleri getirmişti. Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren bugün düzenlediği basın toplantısında bu önlemlerin kaldırıldığını söyledi.

İSVEÇ, 70 YAŞ VE ÜSTÜ İÇİN ÖZEL ÖNLEMLERİ KALDIRDI
İSVEÇ, 70 YAŞ VE ÜSTÜ İÇİN ÖZEL ÖNLEMLERİ KALDIRDI Admin
Bu içerik 743 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

İsveç Hükümeti daha önce aldığı bir kararla 70 yaş ve üstü insanlar için özel covid-19 önlemleri getirmişti. Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren bugün düzenlediği basın toplantısında bu önlemlerin kaldırıldığını söylerken, “Bir grubun büyük bir sorumluluğu taşıması makul değildir” dedi.

İsveç Hükümeti 16 Mart'tan bu yana yürülükte olan önlemler paketi İsveç'in yaşlıları ve risk grubundaki insanlarını hem pandemiden korumak hem de toplum sağlığı açısından  düşünülmüştü. Bu önlemler sırasında70 yaş ve üstü diğer insanlardan çok daha katı koşullar altında yaşadılar.İsveç Ulusal Halk Sağlığı Kurumu daha sonra 70 yaşın üzerindeki herkese evde kalmaları ve yiyecek almak için kapıdan bile çıkmamaları için sert bir çağrı yapmıştı.

Bir basın toplantısı sırasında Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren, 70 yaş üstü kişilere yönelik özel tavsiyelerin artık bir önemi kalmadığını duyurdu. Hallengren, “Yaşlılar ve diğer risk gruplarındaki insanlar büyük fedakarlıklar yaptılar. Nüfusumuzun geri kalanıyla aynı önlemler çerçevesinde olmalıdırlar. Temel olarak bu, İsveç'teki herkesin aynı sorumluluğa sahip olduğu anlamına gelir” görüşünü ileri sürdü.

Ulusal Halk Sağlığı Kurumu Genel Müdürü Johan Carlson aynı basın toplantısında, bu kararın sağlık hizmetleri üzerindeki baskıyı artıracağına inanmadığını belirterek, “Bu, büyük sorumluluk almış ve almaya devam edecek bir gruptur. Ancak bireyler için daha büyük bir risk olacaktır. Daha çok insanın hastalandığını göreceğiz, bundan kaçınamayız. Ancak, uyulması gereken uzun vadeli önlemlere ihtiyacımız var, aksi takdirde insanlar bunu takip edemezler” ifadelerini kullandı.

İsveç'te virüsün yayılması, daha yavaş bir hızda da olsa artmaya devam ediyor. Hem Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Hallengren hem İsveç Ulusal  Halk Sağlığı Kurumu hem de yaşlılar üzerine araştırmalar yapan İngmar Skoog, bu nedenle artık herkesin genel tavsiyelere daha fazla uymasının önemini vurguluyor.

İsveç'te dün korona vakası 107 355, ölüm vakası 5 929 ve hastanelerde 2 655 kişi de tedavi görüyordu. Dün 24 saatte yedi kişi yaşamını yitirirken yeni vakasısı da 975 olarak ortaya çıkmıştı.

İsveç Sağlık ve Sosyal İşler Bakanılığı Lena Hallengren Ulusal Halk Sağlığı Kurumu Johan Carlson İngmar Skoog Covid-19 önlemler paketi kaldırıldı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ