KÜLTÜR VE SPOR ETKİNLİKLERİNDE İZLEYİCİ SAYISI 300’E ÇIKARILDI

Kültür ve spor etkinliklerinde izleyiciler için daha yüksek bir tavan sınır belirlendi. Bu sayı ülkenin gece kulüpleri için geçerli değil ama, daha sıkı ve daha katı kurallar getirildi. Hükümetin bugün düzenlediği basın toplantısı sırasında bazıları için iyi, bazıları için kötü haberler verildi. Başbakan Stefan Löfven, ”Şimdi sonuçlandırılması gerekiyordu” dedi.

KÜLTÜR VE SPOR ETKİNLİKLERİNDE İZLEYİCİ SAYISI 300’E ÇIKARILDI
KÜLTÜR VE SPOR ETKİNLİKLERİNDE İZLEYİCİ SAYISI 300’E ÇIKARILDI Admin
Bu içerik 688 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Hükümetin bugün düzenlenen basın toplantısında devlet epidemiyoloğu Anders Tegnell korona konusuna ilişkin herhangi bir büyük endişesini dile getirmedi ama hükümet kanadının flaş çıkışları basın toplantısına damgasını vurdu

Başbakan Stefan Löfven, ”Dünyada ve İsveç'te de enfeksiyonun yayılması artıyor. Bu baharda bulunduğumuz duruma düşmekten kaçınamayız” dedi.

Hükümet kanadının Stockholm'un gece yaşamına yönelik son birkaç haftadır dans pistlerinin yoğun doluluğunu gösteren fotoğraflarını kötü bir şekilde  görüntü verdiği savunuldu. Bu nedenle de gece kulüplerine ve kulüp yönetimlerine yönelik ton çok sertti. İçişleri Bakanı Mikael Damberg, ”Partilerde dolaşmak yeterli değil, son derece sorumsuz ve saygısızlıktır” dedi.

İçişleri Bakanı Mikael Damberg, toplantıda görüşlerini sıraladı. Buna göre, 50 kişiden fazla halka açık dans etkinlikleri tekrar yasaklandı. Müzikli lokantalarda müşteri sayısını önlemler çerçevesinde düzenlenmek üzere kaldırmıştık. Buna daha sonra gece kulüpleri eklendi ama,  bunun yaratacağı tehlikeleri öngöremedik, dedi.

Damberg, ”Dans etkinliği, ziyaretçilerin müzik eşliğinde dans edebileceği bir etkinlik olarak tanımlanır. Diğer şeylerin yanı sıra, bir DJ'in ya da bir dans pistinin varlığı konuya karar verebilir. Aynı masaya en fazla sekiz kişi oturabilir. Sağlık personelinin gece kulüplerinde parti yapan insanların fotoğraflarını görmesinin stratejimizi tehdit ettiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Bunun sadece bir tavsiye değil, yasayla cezalandırılacak bir yasak olduğunu vurguladı. İzleyici tavanı 300'e yükseltildi Ancak partiye aç İsveçliler bugünkü basın toplantısıyla bağlantılı olarak soğuk bir duş alırsa, kültür ve spor hayatı daha mutlu bir mesaj aldı. Seyircilerin oturduğu halka açık etkinliklerin sınırı maksimum 50 kişiden 300 kişiye yükseltildi. Ancak, daha önce olduğu gibi 500'e değil. Katılımcılar bir metre mesafe ile oturmalıdır. Aynı şirketteki iki kişi birlikte oturabilir.

Kurallar, kültürel ve sportif etkinlikler için olduğu kadar dini toplantılar gibi diğer toplantılar için de geçerlidir. Kültür ve spor sektörünün yükseltilen maksimum limit etrafında baskı altında kalan Amanda Lind, bugünkü açıklanan 300 kişilik izleyici sayısından dolayı memnundu. Lind, ”Bu adımı atabildiğimiz için çok mutluyum. Kamuoyu, sektörler ve toplumumuz için uzun zamandır beklenen bir şey. Pandemi sırasında buna ihtiyacımız vardı” yorumunu yaptı.

İsveç Ulusal Halk Sağlığı Kurumu Genel Müdürü Johan Carlson, bazı kısıtlamaların sıkılaştırılırken diğerlerinin hafifletilmesinin bunların genel kabulü ve sebatla ilgili olduğunu söyledi. Carlson, ”Pandemiyi uzun süre idare edebilmeli ve hayatımızı oldukça normal bir şekilde yaşayabilmeliyiz” dedi.

İsveç Hükümeti Basın toplantısı Başbakan Başbakan Stefan Löfven İçişleri Bakanı Mikael Damberg Kürtür Bakanı Amanda Lind Johan Carlsson Ulusal Halk Sağlığı Kurumu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ