ÜNLÜ SOSYALİST YAZAR JAN MYRDAL ÖLDÜ

İsveç’in tanınmış sosyalistlerinden yazar, panelist ve insan hakları savunucularının başında gelen Jan Myrdal 30 Ekim 2020 günü 93 yaşında yaşama veda etti.

ÜNLÜ SOSYALİST YAZAR JAN MYRDAL ÖLDÜ
ÜNLÜ SOSYALİST YAZAR JAN MYRDAL ÖLDÜ Admin
Bu içerik 683 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Jan Myrdal adı sosyalist ve komünist çevrelerce olduk fazlasıyla tanınan bir kişidir. Jan Myrdal gerek yazarlığı gerek panelist ve gerekse insan hakları konusundaki mücadelesi gerçekten takdir edilmeye değer bir insandır.

Jan Myrdal yine İsveç’te tanınan Gunnar ve Alva Myrdal’ın oğludur. Myrdal ailesi sosyaldemokrat politikacılar olarak verdikleri mücadelerle tanın kişilerdir. Myrdal, böyle bir ailede 19 Temmuz 1927 yılında dünya gelmiştir.

Jan Myrdal üçüncü dünya ülkelerini dolaşarak yayınladığı kitaplar ve röportajlarıyla daha fazla tanınmıştır. 1963 yılında Çin’e  yaptığı bir gezi sonrası yayınladığı “Bir Çin Köyünden Rapor” adlı kitabıyla büyük bir atılım yapmış, kendisinin çok fazla tanınmasını sağlamıştır. Kitap pek çok dile çevrilmiştir. Kitap çerçevesinde çok tartışmalar yapılmıştır. Ayrıca, Çin'in Shaanxi Eyaletindeki küçük Liu Lin köyünden bir belgesel röportaj kitabı da büyük ilgi görmüştür. Pek sosyalist kişi bu kitaplarla Çin’i içinden daha iyi tanıma olanağı bulmuştur.

Jan Myrdal, Çin’deki ortaya çıkan değişimleri daha iyi anlatabilmek için geziler gerçekleştirdi. Röportajlar yayınladı. Fotoğrafçı eşi Gun Kessle ile Afganistan, Hindistan, Kamboçya, Meksika ve yukarıda belirtildiği gibi Çin gibi üçüncü dünya ülkelerine sayısız gezi yaptı. Seyahatler Afganistan'da Seyahat (1960), Hindistan Bekliyor (1980) ve Meksika (1995) gibi seyahatnamelerle sonuçlandı.

Jan Myrdal hem içeride hem dışarıda insan özgürlüklerini savunda. Düşünce ve düşünceyi yayma, yayınlama gibi konularda dünya iktidarlarını ve kurumları fazlasıyla eliştirdi. Her türlü faşizan baskıların, terörün karşısında oldu.

Myrdal, 1982'de ebeveynleriyle olan çatışmaları açık bir şekilde anlattığı ve yetiştirme yöntemlerini eleştirdiği “Çocukluk” kitabını yayınlandı. Alva ve Gunnar Myrdal İsveç'te çok tanınan bir çift olası ve haklarında büyük çaplı övgüler bulunması, oğul Myrdal’ın eleştirisi büyük bir heyecan yarattı. Çocukluğundan sonra kendi romanlarını yazmaya devam etti: İtiraflar(1968) ilk oldu ve onu Başka Bir Dünya (1984), Ergenlik (koleksiyon 1988'de yayınlandı), On Üçte On İki (1989), Yarınlar Şarkı Söylediğinde (1994), Mayıs izledi. Bir Aşk (1998) ve Yaşlı Adam Hastalığı (2002). Çocukluk, On Üçte On İki ve Başka Bir Dünya, çocukluk hakkında bir üçlemesidir.

Jan Myrdal bir çok üniversiteden “Onur Doktoru” ödülleri almıştır.

İsveç Jan Myrdal yazar panelist sosyalist İnsan Hakları Düşünce Özgürlüğü Alva Myrdal Gunnar Myrdal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ