SOL PARTİ’NİN YENİ BAŞKANI NOOSHİ DADGOSTER OLDU

Sol Parti’nin Stockholm’da büyük ölçüde dijital olarak gerçekleştirdiği 43’üncü kongresinde başkanlığı mayıs ayında bırakacağını söyleyen Jonas Sjöstedt’in yerine 35 yaşındaki Nooshi Dadgoster seçildi.

SOL PARTİ’NİN YENİ BAŞKANI NOOSHİ DADGOSTER OLDU
SOL PARTİ’NİN YENİ BAŞKANI NOOSHİ DADGOSTER OLDU Admin
Bu içerik 811 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Sol Parti Başkanlığını bırakan Jonas Sjöstedt son olarak yaptığı konuşmasında, “kamp çağrı”sında bulunarak,  “İş hukuku mücadelesini tüm kavgaların en büyüğü” olarak nitelendirdi.

Nooshi Dadgostar, Cumartesi günkü 43’üncü Kongre'de onun yerine seçildi. “Bu, bir kişinin alabileceği en büyük güvendir” dedi. Dadgostar, seçildikten sonra gözle görülür şekilde memnuniyetini belli etti. Nooshi Dadgoster kongreye delege olarak katılan 218 kişinin oyunu fire vermeden aldı.

Dadgoster, seçildikten sonra yaptığı konuşmasında, “Çok teşekkürler. Ülkemiz dışındaki tüm sol partilere teşekkürler. Burada oturan herkese teşekkürler. Sol Parti'ye liderlik etmek için bir kişinin sahip olabileceği en büyük güven budur” dedi.

Bir gazetecinin, “Jonas Sjöstedt’ten farkınınız ne olacak” sorusuna Dadgoster, “Öyle bir sorudur ki, diğerleri daha çok yargılayabilir. Küçük bir çocuk annesi ve Stockholm'dan seçilmiş bir risk günü üyesi olarak kendimle olacağım. Solu genişletme konusunda tutkuluyum, böylece önemli meselelerimiz üzerinde bir etkimiz olabilir” yanıtını verdi.

Son haftalarda üzerinde çok konuşulan ve bir hükümet bunalımına dönüşebilecek olan “iş yasasında” yapılacak değişiklik üzerine, “En yakın mücadele, İşçi Sendikaları Konfederasyon’nun (LO) parçası olan 1,5 milyon işçi için istihdam güvenliğini güçlendirmekle ilgili” olacaktır yorumunu yaparak, “İsveç'in yeniden eşit ve güçlü bir ülke olmasını istiyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Sol Parti Başkanlığını bırakan Jonas Sjöstedt yeni başkan seçilen Nooshi Dadgoster'i kutluyor.

NOOSHİ DADGOSTER KİMDİR

Nooshi Dadgoster, İran'dan 1980'li yıllarda polititik mülteci olarak İsveç'e gelen bir ailenin çocuğu olarak 20 Haziran 1985 yılında Ängelholm’da doğdu. Çocukluğu Norrköping, Göteborg/Hissingen geçti. Stockholm Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı. Ayrıca İngiltere Southampton Üniversitesinde Ticaret Hukuku okudu.

Sol Parti Gençlik Kolları Başkan Yardımcılığı yaptı. Stockholm’un 6 büyük Belediyesi’nden biri olan Botkyrka’da Sol Parti adına Meclis üyeliği yaptı.

2014 yılında bu yana milletvekili olarak mecliste bulunuyor. 31 Ekim 2020 günü de Sol Parti Başkanlığına seçildi.

Sol Parti 43.Kongre Jonas Sjöstedt Nooshi Dadgoster Sol Parti Başkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ