UPPSALA BÖLGESİNDE KORONAVİRÜSÜN YAYILMASI ENDİŞE VERİCİ BOYUTLARA ULAŞTI

İsveç genelinde koranavirüsünde son bir aydır beklenenin üzerinde artışlar görüldü. Stockholm’un 70 km kuzeyinde bulunan Uppsala ilinde bu artışlar günlük iki katından fazlasına çıktı. Bu durumun çok endişe verici olduğu yetkililerce belirtiliyor.

UPPSALA BÖLGESİNDE KORONAVİRÜSÜN YAYILMASI ENDİŞE VERİCİ BOYUTLARA ULAŞTI
UPPSALA BÖLGESİNDE KORONAVİRÜSÜN YAYILMASI ENDİŞE VERİCİ BOYUTLARA ULAŞTI Admin
Bu içerik 341 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Tüm dünyayı etkisine alan ve bir yıl önce Çin’in Wuhan bölgesinde görülen koronavirüsü (Covid-19) insanları korkutmaya devam ediyor. İsveç’te virüsten fazlasıyla etkilenen ülkeler arasında bulunuyor. Stockholm’un 70 km kuzeyşnde bulunan ünivrsite kenti Uppsala’da yeni vakalarda büyük artışlar gözleniyor. Son haftada bu oran iki ve baze iki katın üstünde seyrediyor.

Geçen cuma gününden bu yana, Uppsala kentinde 491 covid-19 vakası daha doğrulandı. Vakalar 26 Ekim ile 30 Ekim arasında birkaç güne yayıldı ve yapılan testler sonucu günde ortalama 150 kişi covid-19  pozitif çıktı. Bu da birkaç hafta öncesine kıyasla iki katının üzerinde bir oran olarak tespit edildi.

Uppsala Bölgesi'nde sağlık ve Hasta Bakım Müdürü olan Mikael Köhler basın toplantısında, “Gelişme karşısında derinden endişeliyiz. Kış aylarında normal sağlık bakım sağlayabilmek için artık insanların hızlı  tepki göstermesi gerekiyor. Yerel  önlemler konusunda ciddiyiz. Bir takımmış gibi takip edilmelidir. Aksi takdirde kötü sonuçlar doğuracaktır” açıklamasını yapyor.

Stockholm Bölgesinde de Cuma gününden bu yana 3 000 yeni vaka görüldü. Hastanelere kabul edilen hasta sayısı hızla artıyor. Pazartesi günü 20'si yoğun bakım ünitesinde olmak üzere 203 hastay hastanelerde tedaviye alındı. Bu, geçen cuma gününden bu yana 55 hasta artışı demektir. Bu arada da virüsten dört kişi daha yaşamını yitirdi.

Stockholm Bölgesi Sağlık ve Bakım Genel Müdürü Björn Eriksson, “Enfeksiyonun yayılmasının artması ve hastanede bakıma muhtaç olan covid-19 hastalarının sayısının artması konusunda çok endişeliyim. Stockholmlular bu baharda hepimizin mesafemizi koruyabileceğimizi gösterdi - bunu tekrar yapabiliriz ve yapmalıyız. Sosyal ilişkiler konusunda hepimiz çok daha kısıtlayıcı olmalı davranmalıyız ve Ulusal Halk Sağlığı Kurumu’nun perşembe günü kararlaştırdığı daha katı tavsiyelere uymalıyız” değerlendirmesini yapıyor.

İsveç Uppsala Stockholm koronavirüs artış Covid-19 Mikael Köhler Björn Eriksson
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ