İSVEÇ BAŞBAKANI LÖFVEN BİDEN’İ DEĞERLENDİRDİ

İsveç Başbakanı Stefan Löfven bugün ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Yakınında bulunan birisinin covid-19 pozitif çıkması sonucu karantinaya alınan başbakan kendisinin iyi olduğunu da söyledi.

İSVEÇ BAŞBAKANI LÖFVEN BİDEN’İ DEĞERLENDİRDİ
İSVEÇ BAŞBAKANI LÖFVEN BİDEN’İ DEĞERLENDİRDİ Admin
Bu içerik 479 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Başbakan Löfven, Joe Biden’in Başkan seçilmesi üzerine kendisini tebrik ettiğini söyledi. Löfven, ” Joe Biden gerçek bir devlet adamı. Temas kurması ve konuşması kolay sıcak bir insan. Birçok politika sorunu hakkında birçok değer ve görüşü paylaşıyoruz. Onunla iyi bir ilişkim var ve o başkan olduğunda bunu daha da geliştirmeyi umuyorum” dedi.

Aftonbladet gazetsi Stefan Löfven'e eski Başbakan Fredrik Reinfeldt'in Donald Trump hakkındaki yorumlarını hatırlattı. Reinfeldt, ”Trump'ın tarihe belki de gelmiş geçmiş en kötü başkan olarak geçeceğine inanıyorum” dedi. Siz ne dersiniz yönündeki soruya Başbakan, ”Bu şekilde gözden geçirme niyetinde değilim. Daha önce farklı konularda farklı görüşlerimiz olduğunu söylemiştim. Ancak bir hükümet olarak, Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkimizi güvence altına aldık. Seçim sistemlerinde demokratik olarak seçildi, ancak şimdi yeniden seçilmedi. Başkanı bu şekilde incelemek istemiyorum” ifadelerini kullandı.

Trump yerine Joe Biden'ın başkan olması ilişkiyi nasıl etkileyebilir diye sorulduğunda, Löfven yanıtı: ”Amerika Birleşik Devletleri ile olan ilişkinin, kim başkan seçilirse seçilsin değer verdiğimiz bir şey olduğunu vurgulamak istiyorum. Örneğin savunma ve güvenlik alanlarında iyi işbirliğimiz var. Ancak çeşitli konularda, Joe Biden'ın örneğin iklim meselesinde farklı bir tutuma sahip olduğu açıktır. Orada, işbirliğinin artmasını dört gözle bekliyorum” biçiminde oldu.

DN, Başbakan'a Donald Trump'ı dört yıl önce tebrik etmediğini sordu. Stefan Löfven, ”Daha önce de söylediğim gibi, Amerika Birleşik Devletleri'nin dünya sahnesinden çekileceği endişesi var. Bütün dünya için hayati önem taşıyan bir konuda örnek olarak Paris Anlaşması'ndan çekildi. Amerika Birleşik Devletleri'nin bu çalışmada kilit bir oyuncu olduğuna inanıyoruz” diyor ve devam ediyor: ”Joe Biden demokrasi konusunu ele alırken çok net bir şekilde belirtti ve demokrasi konusunda bir zirve yapmak istiyor. Bu tür konularda Trump ile farklı görüşlerimiz vardı, ancak Amerika Birleşik Devletleri'nin hangi başkanına sahip olursa olsun, her zaman iyi ilişkiler için çaba gösterdik. Kimin seçildiğine bakılmaksızın ilişkilerimiz olabildiğince iyi olmalıdır” dedi.

İsveç Başbakan Stefan Löfven Basın Toplantısı Joe Biden Kutlama Fredrik Reinfeldt Donald Trump
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ